Rekomendacja miesiąca 01/2019

MAGIA SZAMANIZMU. UZDROWICIELSKA MOC SZAMAŃSKICH PODRÓŻY
Avrick Baghramian
Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2015.

Książkę Avrick Baghramian otwiera motto, zaczerpnięte z dzieła Lewisa Carrolla O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra. Już bowiem XIX-wieczny pisarz prowadził naszych pradziadków ścieżkami szamańskich wtajemniczeń. Uzdrowiciel tkwi w każdym z nas i kiedy będziesz na to gotowa, na pewno objawi się w tobie – usłyszała mała dziewczynka. Ten prosty, naturalny i uniwersalny sposób wglądu w inne wymiary naszego jestestwa stanowi najstarszą praktykę duchową i leczniczą, jaką zna ludzkość.

Omawiana edycja nie jest pracą naukową ani poradnikiem – raczej zaproszeniem do magicznej podróży. Avrick, irańska Ormianka żyjąca na Zachodzie, splotła tu przegląd fachowej literatury, dotyczącej szamanizmu (m.in. M. Eliade, C. G. Jung, M. Harner, C. Castaneda) oraz różnych teorii psychologicznych z własnymi doświadczeniami uzdrowicielki i relacjami swych klientów. Pokazała, że każdy może wykorzystywać tę metodę w leczeniu ciała, psyche i duszy, gdyż wszyscy rodzimy się z umiejętnością wewnętrznych wędrówek.

Jako położna i urzędnik socjalny, pracujący z dziećmi wykorzystywanymi seksualnie i dorosłymi po traumach dzieciństwa, stosowała różne techniki lecznicze. Jednak dopiero w trakcie własnych kłopotów zdrowotnych odkryła terapie alternatywne: NLP, reiki i szamanizm. Podczas warsztatów (prowadziła je m. in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Hiszpanii i krajach skandynawskich) uczy podróżowania do górnego, środkowego i dolnego świata. Jego echami są świadome sny, śnienie o zmarłych i o nieznanych miejscach, a także NDE (zjawiska z pogranicza śmierci), czy OOBE (eksterioryzacja poza ciało fizyczne).

Praktykowany współcześnie neoszamanizm (core shamanism) jest coraz powszechniej akceptowany jako alternatywna i skuteczna metoda uzdrawiania. Podróż szamana to forma interwencji terapeutycznej, pozwalająca zdiagnozować problem, wykorzystać odpowiednie narzędzia i techniki, a dzięki temu ulżyć w cierpieniu i przywrócić wewnętrzną równowagę między psyche, ciałem i duszą. Peregrynacje czarownika plemiennego, jak i neoszamana mają trzy etapy: przygotowanie, podróż oraz powrót. Rytuały, odbywane przed i po wyprawie, stanowią klucze do bram innych stanów bytu.

Ta książka z pewnością wyjaśni wiele mitów na temat szamanizmu, a także różnic między podejściem do leczenia w nim oraz w zachodniej medycynie. W odróżnieniu bowiem od współczesnego lekarza szaman nie leczy chorób, ale uzdrawia człowieka jako całość. Uważa, że wszystkie dolegliwości ciała powoduje utrata mocy lub dysharmonia w duszy. W chwili ich odzyskania następuje naturalny powrót do zdrowia. Dla zachodniego medyka zgon pacjenta zawsze jest porażką, ale nie dla szamana, jeśli uleczona została jego dusza. Śmierć bowiem – obok życia – stanowi jedynie inne doświadczenie na jednym kontinuum istnienia.

Zadziwiający skutecznością fenomen szamanizmu – gdyż udokumentowano przypadki wyleczenia m.in. z nowotworów, cukrzycy, astmy, traum, uzależnień od narkotyków i alkoholu – nauka tłumaczy na różne sposoby: autosugestią, efektem placebo, a nawet hipnozą. Jak jednak wyjaśnić fakty uzdrowienia tą metodą niemowląt, dzieci czy zwierząt? Problem w tym, że zjawisko, zachodzące w sferze ducha, usiłujemy badać narzędziami paradygmatów materii. Z paradoksem tym mierzy się sama Avrick Baghramian, przygotowując doktorat na temat praktyk szamańskich na angielskim Uniwersytecie Newcastle. Na szczęście w sukurs przychodzi fizyka kwantowa, łącząca obie te dziedziny. I właśnie z jej pomocą możemy zrozumieć ten pradawny fenomen.  

Recenzja: Nieznany Świat 01/2019

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.