Tajemniczy czarny kot

TAJEMNICZY CZARNY KOT. Legendy i przesądy
Nathalie Semenuik
Alma-Press, Warszawa 2018

Przepięknie prezentująca się od strony edycyjnej bardzo ciekawa książka, osadzona w nieznanoświatowych klimatach i przynosząca wiele unikatowych informacji o magicznych stworzeniach, jakimi są koty (w tym przypadku czarnych). Na dodatkowe podkreślenie zasługuje fakt, że ukazała się ona zaledwie rok po jej paryskiej premierze, a autorka - francuska pisarka i dziennikarka – stara się w niej przybliżyć źródła legend i przesądów związanych z czarnymi kotami, jakie funkcjonowały od wieków na całym świecie.

Bywały okresy, gdy te cudownie tajemnicze stworzenia przechodziły istną drogę przez mękę, gdyż kojarzono je z czarną magią i czarownicami, a inkwizycja paliła je na stosach razem z wiedźmami, przypisując im bzdurne demoniczne inklinacje. Niestety również niektóre inne kultury, kultywujące barbarzyńskie obrzędy z udziałem zwierząt, w odniesieniu do czarnych kotów zapisały haniebne karty. Tymczasem - jak przekonuje Nathalie Semenuik - czarny kot to zwierzę dumne i niepospolite, od którego nie tylko można wiele się nauczyć, lecz również doświadczyć z jego strony wspaniałych dowodów przyjaźni i empatii.

Autorka wzięła na swoje barki trud rozszyfrowania niektórych sekretów, w jakie obrósł wątek czarnych kotów - jak przekonuje - innych niż wszystkie. A w tle ludzie nienawidzący kotów (jak np. Napoleon), czy darzących je miłością (niektórzy papieże, czy zwłaszcza król Ludwik XV, który zakazał w XVIII wieku palenia kotów żywcem w czasie obchodów świętego Jana, określając ten rytuał mianem „barbarzyńskiego i prymitywnego”). Pomimo to nawet dziś niektóre osoby, uważające się za „oświecone” traktują czarnego kota jako symbol nieszczęścia, mimo że same są dla rozwoju cywilizacji nieszczęściem. Dodajmy, że koci tomik Almapressu zdobią liczne przepyszne ilustracje. A na końcu zacytujmy myśl legendarnego podróżnika, penetratora podwodnych głębin Jeana Cocteau, który powiedział: Kocham koty, bo kocham mój dom, a one stają się z wolna jego widoczną duszą.

Recenzja: Nieznany Świat 11/2018

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.