Mózg odporny na stres / Wielkość wewnętrzna

MÓZG ODPORNY NA STRES. Zapanuj nad emocjonalną reakcją na stres, wykorzystując naturalne właściwości mózgu
Melanie Greenberg
Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2018

WIELKOŚĆ WEWNĘTRZNA. Dwanaście dźwigni sukcesu
Stephen R. Covey
Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2018

Dawno niegoszczący w tej rubryce Dom Wydawniczy REBIS powraca do niej dwiema książkami, których wspólnym mianownikiem jest, by tak rzec, możliwość wykorzystywania w codziennym życiu własnych sił psychicznych dla poprawy swojego zdrowia oraz samopoczucia. W książce Mózg odporny na stres... (jej tytuł jest bardziej, być może nadmiernie w stosunku do percepcji czytelniczej rozbudowany) amerykańska autorka związana z periodykiem Psychology Today udziela wskazówek osobom, które bezskutecznie zmagają się ze stresem niejednokrotnie rujnującym im życie. Takich książek-poradników jest na rynku niemało. Walorem tomu Melanie Greenberg okazuje się zwrócenie w tym kontekście uwagi na rolę mózgu (mówi się tu m.in. o sposobach przekształcania negatywnych schematów myślowych oraz modyfikacji pierwotnych reakcji mózgu w obliczu sytuacji, które uznajemy za wysoce stresogenne). A w środku m.in. o ćwiczeniach z udziałem kory przedczołowej i kształtowaniu elastyczności poznawczej, choć nie tylko. Rodzi się tu oczywiście pytanie, czy ta książka nie jest jednak za trudna dla przeciętnego zjadacza chleba, psycholodzy natomiast powinni przeczytać ją obowiązkowo.

Z kolei Wielkość wewnętrzna. Dwanaście dźwigni sukcesu Stephena R. Coveya to próba zastosowania pewnych istotnych zasad etycznych (nazywanych tu wielkością wewnętrzną) w życiu, przede wszystkim zawodowym. I znów: książka ta nie rzucałaby się w oczy na tle innych, gdyby nie osoba autora (niestety nieżyjącego od 6 lat), który wcześniej napisał światowy bestseller 7 nawyków skutecznego działania, a Time zaliczył go do najbardziej wpływowych Amerykanów we współczesnym świecie. Covey założył również międzynarodową organizację FranklinCovey Co. pomagającą przedsiębiorstwom w osiąganiu lepszych wyników nie dzięki wykorzystaniu mechanizmów stricte ekonomicznych, lecz bazujących na transformacji ludzkich postaw.

Recenzja: Nieznany Świat 11/2018

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.