Rekomendacja miesiąca 10/2018

ŚNIENIE jako praktyka duchowa
Connie Cockrell Kaplan
Wydawnictwo Naya, Warszawa 2018

Nie byłoby na naszym rynku tej czarownej książki, gdyby nie Natalia Miłuńska - członkini Stowarzyszenia Kobiet Dakini i kobiecego kręgu Dakini, która ją odkryła oraz przetłumaczyła na język polski, doprowadzając do jej wydania. Ona sama przekonuje, że Nie ma drugiej takiej książki o śnieniu. I ma rację.

Tom Connie Kaplan - amerykańskiej terapeutki, doktora psychologii i osoby, która w niezwykły sposób śni, prowadząc na całym świecie warsztaty na ten temat - jawi się frapującą podróżą przez duchowe przestrzenie, a jednocześnie unikatowym podręcznikiem nauki języka snów, choć - uwaga! - nie ma to nic wspólnego z tradycyjnymi sennikami. A w środku m.in. o niciach śnienia, kręgach i rodzajach snów, ich zapisywaniu, a także równowadze między tym, co kobiece i co męskie.

Kiedyś wierzyłam, że żyję swoim życiem na jawie, a w czasie snu moja psychika pokazuje mi obrazy pozwalające lepiej je zrozumieć. Jeśli rozłożę te obrazy lub sny na elementy pierwsze (symbole) i przeanalizuję je, uzyskam głębsze zrozumienie mojego osobistego procesu i historii. Teraz wiem, że pracą mojego życia jest patrzenie na śnienie z odwrotnego kierunku. Śnienie ofiarowuje nam obrazy i wibracje z Sieci Śnienia – opcje gotowe, żeby przybrać formę. Śnienie przynosi nam przyszłość – pisze Connie Cockrell Kaplan. A Natalia Miłuńska zwierza się: Ta książka pomogła mi, jako śniącej, określić swoją tożsamość, wpisać moje śnienie w linię, a może raczej krąg śniących ludzi różnych miejsc i czasów. W ten sposób ta książka jest zaproszeniem do odkrycia Twojej duchowej rodziny - plemienia śniących. Przywraca również szacunek działaniom w nienamacalnych wymiarach, takim jak śnienie, które były w naszej kulturze kojarzone z twórczą aktywnością.

Ze swej strony szczególnej uwadze (choć to oczywiście wybór często subiektywny) polecamy sekwencję Nowy kamień, która być może będzie w stanie pomóc wielu osobom nękanym przez sny o kataklizmach i wypełnionych apokaliptycznymi wizjami, a także rozdział Pojazdy w snach jako symbol przyszłości. Generalnie zaś chodzi o to, by wyjść snom na spotkanie bez lęków i obaw, próbując je zrozumieć i twórczo wykorzystać w życiu.

Recenzja: Nieznany Świat 10/2018

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.