Ukryte przyczyny refluksu i zgagi

UKRYTE PRZYCZYNY REFLUKSU I ZGAGI. 28-dniowy program uzdrawiania
Jonathan Aviv
Vital, Białystok 2018

Refluks to wciąż bagatelizowana choroba cywilizacyjna. Koncerny farmaceutyczne przekonują nas, że wystarczy sięgnąć po powszechnie dostępne w aptekach pigułki, by pozbyć się uciążliwych objawów, takich jak np. zgaga. Walka z symptomami choroby nie likwiduje jednak jej przyczyn, a ponadto, jak wynika z najnowszych badań, nadużywanie tzw. IPP (inhibitorów pompy protonowej) stosowanych w leczeniu choroby refluksowej, może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia (patrz: Kronika Akaszy 9/2017). Co więcej, jak przekonuje dr Jonathan Aviv – doświadczony specjalista w dziedzinie chorób przełyku, szkody wywołane w organizmie przez kwas żołądkowy mogą mieć różnorodne następstwa, które często trudno zdiagnozować. Ponieważ nie są one widoczne na zewnątrz, możesz nie wiedzieć, jaka jest ich skala – pisze dr Aviv, dodając, że w niedalekiej przyszłości refluks stanie się plagą świata zachodniego.

Problem pogłębiają obecne w wielu produktach żywieniowych kwasy spożywcze. Jeżeli je pochłaniasz, również jesteś zakwaszony – twierdzi dr Aviv, zaliczając do zakazanych pokarmów wysoko przetworzone przekąski, słodycze, biały chleb, lody, soki owocowe i wszystko, co zawiera syrop glukozowo-fruktozowy.

Oczywiście większość ludzi mających problem ze zgagą wie, że dolegliwość ta uwielbia niektóre napoje i potrawy, takie jak kawa, herbata, białe wino czy ciasto drożdżowe. Dr Aviv przypomina, że z jadłospisu osób, które chcą pozbyć się refluksu powinny zostać wykluczone również cytrusy, pomidory, które aktywują i uwalniają pepsynę, wszelkie rodzaje octu, czekolada (zwiększająca produkcję kwasu solnego w żołądku), mięta, surowa cebula oraz czosnek. Lekarz dodaje jednak, że pamiętając o określonych zasadach dietetycznych i stosując odpowiednie techniki gotowania, można praktycznie refluks wyeliminować. W swojej książce prezentuje on autorską, 28-dniową kurację, inicjującą proces zdrowienia tkanek górnej części układu pokarmowego uszkodzonych przez kwasy.

Dla wielu osób zaskoczeniem będą informacje o wpływie choroby refluksowej na alergie, problemy z gardłem, uciążliwy kaszel czy nadciśnienie. Lekarze często nie zwracają na to uwagi, nie dostrzegając również znaczenia w leczeniu wspomnianego schorzenia prostych ćwiczeń fizycznych.

Recenzja: Nieznany Świat 10/2018

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.