Niewyjaśnione dolegliwości

NIEWYJAŚNIONE DOLEGLIWOŚCI. ZROZUMIEĆ I ULECZYĆ CHRONICZNE BÓLE
Helga Pohl
Vital, Białystok 2017

Kiedy ktoś mówi ci, że boli, bo musi, bo to już ten wiek, absolutnie w to nie wierz! – przekonuje dr Helga Pohl – autorka książki Niewyjaśnione dolegliwości, w której bierze pod lupę zagadkę bólów chronicznych. W samej Europie cierpi na nie ok. 100 milionów ludzi i choć dla lekarzy stanowią codzienność, ustalenie ich przyczyn bywa bardzo trudne.

Sami pacjenci również mają problem z rozumieniem sytuacji, gdy coś boli, a oznak procesu chorobowego brak. Kiedy ktoś skręca się od bólu brzucha, słysząc, że to wszystko kwestia psychiki, ma wrażenie jakby z niego kpiono – dodaje dr Pohl (z zawodu psychoterapeutka) i radzi pacjentom, by zamiast faszerowania się lekami przeciwbólowymi czy umawiania na kolejne wizyty u specjalistów, zgłębili naturę chronicznego bólu i historie własnych chorób. W wielu przypadkach odpowiedzialność za nie spoczywa na złych nawykach i budowanych przez lata okowach spinających mięśnie i ścięgna. Te niewidoczne więzy powstają za sprawą nieprawidłowej postawy ciała, przeciążeń jego poszczególnych partii, braku ruchu oraz stresu. Stąd tylko krok do uporczywych bólów pleców, migren, skurczów, mrowienia, a nawet takich dolegliwości, jak wiecznie zatkany nos, kłucie w klatce piersiowej czy nudności – wyjaśnia dr Pohl, która sama zmagała się z chronicznym bólem kręgosłupa. Nie mogąc znaleźć pomocy ze strony konwencjonalnej medycyny, opracowała autorską terapię zwaną sensomotoryczną pracą z ciałem (Sensor Motor Body Therapy), której celem jest obniżenie napięcia mięśniowego i stresu, co likwiduje przyczyny dolegliwości bólowych.

Jak czytamy, kluczem do zrozumienia tej metody jest uświadomienie sobie związku pomiędzy umysłem a cierpiącym ciałem. Długotrwałe napięcie mięśni czy ścięgien sprawia, że układ nerwowy traci nad nimi nadzór i nie jest w stanie przywrócić im naturalnego położenia. Okazuje się, że ów proces można wspomóc dzięki odpowiedniej stymulacji i ćwiczeniom (także mentalnym) opisanym w książce. Niewyjaśnione dolegliwości to jednak nie tylko doskonały przewodnik po terapii dr Pohl, ale również fascynująca kronika zagadek medycyny i historii jej pacjentów, w przypadku których droga do zdrowia rozpoczęła się od odzyskania kontroli nad własnym ciałem. I szkoda jedynie, że ta buzia na okładce jakby pożyczona z kampanii reklamowej kremów odmładzających.

Recenzja: Nieznany Świat 09/2018

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.