Kroniki Anunnaki

KRONIKI ANUNNAKI
Zecharia Sitchin (red. Janet Sitchin)
Wydawnictwo Amber, Warszawa 2018

Entuzjastom teorii paleokontaktu Zecharii Sitchina (czyt. Zekaraji Sicina) przedstawiać nie trzeba. Zmarły w 2010 roku pisarz zdobył światową sławę dzięki monumentalnemu cyklowi Kroniki Ziemi, w którym przedstawił oryginalną teorię o pochodzeniu człowieka i źródłach cywilizacji. Interpretując mity i poematy Sumerów, ich kulturowych spadkobierców z Mezopotamii oraz wierzenia ludów z innych stron świata, doszedł do wniosku, że zawierają one alegoryczne odniesienia do pobytu na Ziemi przedstawicieli obcej cywilizacji – tytułowych Anunnaki (jak Sumerowie nazywali pokolenie najwyższych bóstw).

Tabliczki z pismem klinowym mówią, że przybyli oni z innego globu w Układzie Słonecznym. Ich planeta przechodzi w naszym kosmicznym sąsiedztwie co mniej więcej 36 wieków. Zaczęli oni odwiedzać Ziemię jakieś 450 tysięcy lat temu – tłumaczył Sitchin. Planetą tą ma być słynna Nibiru, o której głośno zrobiło się w okolicach roku 2012, kiedy spopularyzowane w internecie teorie spiskowe zapowiadały jej rychły powrót. Autor Kronik Ziemi zaprzeczał, twierdząc, że świat, na którym żyją Anunnaki – poruszający się po wydłużonej, eliptycznej orbicie – zbliży się do planet wewnętrznych naszego systemu gwiezdnego dopiero ok. XXX wieku. Niemniej jednak dzięki teoriom o Nibiru dzieła Sitchina zaczęły przeżywać drugą młodość. Przyczynił się do tego również popularny serial dokumentalny Ancient Aliens (pol. Starożytni kosmici), gdzie odnoszono się do teorii pisarza, jakie rozwijał on niemal do końca życia (na krótko przed śmiercią snuł nawet plany zbadania DNA pewnej sumeryjskiej arystokratki, w której żyłach miała płynąć krew kosmitów).

Doskonałym przykładem kompleksowości i wielowątkowości koncepcji Sitchina jest fakt, że w 2009 roku opublikował on leksykon – przewodnik po świecie Kronik Ziemi. Będące do nich swoistym epilogiem Kroniki Anunnaki to zbiór fragmentów książek, artykułów oraz listów autora, wybranych i opracowanych przez jego bratanicę Janet. To symboliczna klamra spinająca jego najwcześniejszą twórczość z motywami, które przez lata uległy aktualizacji pod wpływem odkryć naukowych. W książce znajdziemy zarówno dobrze znane, jak i odświeżone wątki związane z jego wizją paleokontaktu. Nie jest to jednak streszczenie dorobku autora. Dlatego przed rozpoczęciem lektury Kronik Anunnaki należy zapoznać się z wcześniejszymi publikacjami Sitchina, o którym nieustannie wspomina się m.in. w kontekście nowych ustaleń dotyczących tzw. Dziewiątej Planety (zwanej dawniej Planetą X). Choć astronomowie zaprzeczają, by ciało niebieskie krążące po rubieżach Układu Słonecznego miało cokolwiek wspólnego z Nibiru, dla fanów pisarza pozostaje to dowodem, że jego idee są nadal otwartą kwestią.

Recenzja: Nieznany Świat 09/2018

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.