Kulty UFO

Kulty UFO.
Praca zbiorowa
Wydawnictwo Libron, Kraków

Czym są kulty UFO? Pojawiły się one stosunkowo późno, bo dopiero w połowie XX wieku. Do ich powstania przyczynił się z pewnością postęp naukowy, który umożliwił powiązanie manifestacji NOL-i z wątkami religijnymi. W książce, opracowanej przez religioznawców, psychologów i socjologów, znalazło się 12 artykułów. Pierwszą część tomu poświęcono genezie zjawiska; druga stara się scharakteryzować konkretne denominacje; trzecia skupia uwagę na scjentologii oraz afroamerykańskim ruchu Nation of Islam. Powiedzmy tu, że zjawisko, o jakim mowa, dotknęło także Polski: do spodkowych sekt zaliczymy: Antrovis, Ruch raeliański oraz Projekt Cheops.

Redaktorzy tomu piszą we wstępie: Chociaż wszystkie kulty UFO w swoich doktrynach starają się opierać na nauce, to jednak jest to nauka pojmowana bardzo specyficznie (…). Kosmici, będący (…) <nowymi bogami>, zostają (…) uświęceni przez naukę, a nie przez swoją ontologiczną odmienność, jak miało to miejsce w religiach tradycyjnych.

Recenzja: Nieznany Świat 09/2018

 

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.