Oświecenie serca

OŚWIECENIE SERCA. Podróż buddyjska nowoczesnego człowieka
Jack Kornfield
Wydawnictwo Samsara, Białystok 2018

Co się dzieje, gdy oświecony mistrz zen wraca do domu? Czy przebudzone serce idzie na emeryturę? Po ekstazie przychodzi czas na pranie, tak jak po miesiącu miodowym w małżeństwie przychodzi pora na stawienie czoła problemom dnia codziennego. O tym właśnie traktuje Oświecenie serca, najnowsza książka mistrza medytacji Jacka Kornfielda (oryginalny tytuł: After the Ecstasy, the Laundry: How the Heart Grows Wise on the Spiritual Path).

Oświecenie istnieje. Możemy się przebudzić. Bezgraniczna wolność i radość, zjednoczenie ze Świętością, osiągnięcie stanu ponadcza­sowej łaski ‒ tego rodzaju doświadczenia są powszechniejsze, niż mogłoby się wydawać, i wcale nie znajdują się gdzieś daleko od nas. Jest jednak również prawdą, że nie trwają one wiecznie. Nasze wglądy i prze­budzenia pokazują nam realność świata i wywołują w nas zmiany, ale po jakimś czasie przemijają – pisze autor.

To jedna z niewielu publikacji o rozwoju duchowym, która nie kończy się wraz z opisem iluminacji. Pełna aktywizujących ćwiczeń, technik i medytacji, uczy, jak osiągać spełnienie każdego dnia, nawet podczas wykonywania codziennych czynności, jak sprzątanie, pranie czy gotowanie.

Mistrz medytacji Jack Kornfield rozpisał ją na cztery części, które oddają pełną ścieżkę przebudzenia. Pisze o przygotowaniach do ekstazy, bramach przebudzenia, rzeczach do prania i przebudzeniu w pralni. Ułożona w ten sposób całość pozwala przejść przez wszystkie etapy inicjacji, doskonale je zrozumieć i odpowiednio wdrożyć w życie.

Poradnik Oświecenie serca dedykowany został każdemu, kto chce doświadczać świata sercem, czerpać z jego piękna i osiągać radość, pokój i szczęście w perfekcyjnej codzienności. Nie jest to jednak łatwa książka. Podczas lektury niejednokrotnie trzeba ją odłożyć i zastanowić się nad lekcjami mistrza. Całość smakuje się powoli i delektuje zawartymi w tomie przesłaniami.

Co zaś najważniejsze, edycja ta powstała na bazie doświadczeń autora. Jack Kornfield praktykował bowiem w klasztorach buddyjskich w Tajlandii, Birmie oraz Indiach, a od 1974 roku uczy medytacji na całym świecie. Jest jednym z najważniejszych nauczycieli, którzy przyczynili się do popularyzacji praktyk buddyzmu therawady na Zachodzie. Od wielu lat w swojej pracy koncentruje się na integrowaniu i ożywianiu wielkich nauk duchowych Wschodu, które w przystępny sposób przekazuje swoim uczniom i zachodniemu społeczeństwu.

Nieznany Świat książkę Jacka Kornfielda Oświecenie serca objął swoim patronatem medialnym. Gorąco polecamy i zapraszamy do lektury.

Recencja: Nieznany Świat 06/2018

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.