Rekomendacja miesiąca 05/2018

PRZEPOWIEDNIE OJCA KLIMUSZKI
Krzysztof Kamiński
Wydawnictwo „Druczek”, Krosno 2018

Uwaga - edycyjna perełka! Kieszonkowy format, 66 stron w kolorze i na kredzie, cena w naszej księgarni rewelacyjnie atrakcyjna (tylko 9 zł 90 gr.!). Autor - reporter z Podkarpacia, Krzysztof Kamiński, o ojcu Klimuszce, którego postacią i działalnością zajmuje się od ponad 20 lat, wcześniej już napisał cztery książki:CZESŁAW ANDRZEJ KLIMUSZKO - ZIELARZ. JASNOWIDZ, UZDROWICIEL (biografia), 1996 ● FRANCISZKANIN Z ELBLĄGA (biografia), 2004 ● OJCIEC KLIMUSZKO – ŻYCIE I LEGENDA (biografia), Krosno 2008 ● OJCIEC KLIMUSZKO ZNANY I NIEZNANY (biografia), 2015. I wprawdzie przepowiednie duchownego oraz słynnego jasnowidza w jednej osobie można znaleźć we wszystkich tych tomach, tu jednak zostały zgromadzone w jednym miejscu i niejako podane czytelnikowi w pigułce, w dodatku w przepięknej oprawie. To pozycja, także ze względu na jej niewielkie „gabaryty” bardzo poręczna do lektury np. w pociągu, a jednocześnie doskonała na prezent. Ale rzecz jasna nie tylko o to chodzi.

Fenomen zmarłego w sierpniu 1980 r. zielarza i jasnowidza jest wielowymiarowy i pod licznymi względami zastanawiający. Niektóre jego przepowiednie (m.in. ta o dwukrotnym zalegalizowaniu Solidarności - w 1980 i ponownie 1989 r., czy o śmierci Jana Pawła I po bardzo krótkim, bo trwającym zaledwie 37 dni pontyfikacie, tak jak i o rozpadzie ZSRR) rychło się sprawdziły, materializacja innych jeszcze nie nastąpiła. Najważniejsza z nich, pochodząca z lat 70., która mówiła o 50 latach pomyślnych dla Polski i jej przyszłej potędze, nadal czeka na urzeczywistnienie (…Gdybym miał żyć jeszcze lat 50 i miał do wyboru stały pobyt dla siebie w dowolnym kraju na świecie, wybrałbym bez wahania jedynie Polskę, pomimo jej nieszczęśliwego położenia geograficznego. Nad Polską bowiem nie widzę ciężkich chmur, lecz promienne blaski przyszłości - pisał Cz. Klimuszko). Niestety w przypadku świata i Europy prognozy nie były już tak optymistyczne. Ojciec Czesław m.in. niejednokrotnie wieszczył potężny kataklizm na południu Europy, mający dotknąć zwłaszcza Włochy.

W ostatnich latach - w kontekście problemu uchodźców - nieoczekiwanej aktualności nabrała przekazana Wandzie Konarzewskiej inna wizja ojca Klimuszki o ataku niewiernych na Europę, docierających do Starego Kontynentu łodziami i stateczkami. Skojarzenia z obecną sytuacją wydają się oczywiste, choć trzeba zauważyć, że zakonnik mówił wyraźnie o arabskich wojskach przeprawiających się przez morze na małych okrągłych stateczkach, a nie o ludności cywilnej. Niemniej sama wizja sprzed ponad 40 lat (!) wydaje się aż nadto sugestywna.

Tak czy inaczej - powtórzmy - dzięki zebraniu przez K. Kamińskiego tak bogatego materiału w całość otrzymujemy do ręki wyjątkowo cenny wolumin. Gorąco polecamy!

Recenzja: Nieznany Świat 05/2018

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.