Rekomendacja miesiąca 04/2018

JAK OŚWIECENIE ZMIENIA TWÓJ MÓZG. NAUKA A TRANSFORMACJA DUCHOWA
Dr Andrew Newberg, Mark Robert Waldman
Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2017

Czym jest neuroteologia? Termin ten odnosi się do interdyscyplinarnych badań, jakie podejmują neurolodzy, neuropsychologowie, religioznawcy i psycholodzy religii. Mówiąc w skrócie chodzi o to, aby uzyskać biologiczne wyjaśnienie fenomenu, jakim bez wątpienia są przeżycia religijne człowieka. Do wiodących badaczy w tej dziedzinie należy dr Andrew Newberg z Uniwersytetu w Pensylwanii (USA), którego książkę (napisaną do spółki z trenerem rozwoju osobistego Markiem R. Waldmanem) opublikowano właśnie w Polsce.

Wcześniej Newberg oraz jego nieżyjący już kolega, Eugene D’Aquili, zasłynęli z użycia metody SPECT (Emisyjna Tomografia Komputerowa Pojedynczego Fotonu) do badania aktywności ludzkiego mózgu w trakcie doznań religijnych. Testowano dwie grupy osób: buddyjskich mnichów uprawiających medytację transcendentalną oraz pogrążone w modlitwie franciszkańskie zakonnice. Wynik eksperymentu pokazał, że doświadczenia duchowe można przypisać określonej aktywności neuronów w mózgu, natomiast neurobiologiczne podłoże takiego przeżycia jest zawsze identyczne, bez względu na wyznawaną religię.

Czy fakt, że mistyczny wgląd posiada swój neurologiczny odpowiednik oznacza, że doznania mistyczne są tylko iluzją produkowaną przez nasz mózg?

Swego czasu w Newsweeku problem ten prześledziła na przykładzie szarlotki Sharon Begley:

Gdy bierzemy do ust pierwszy kęs szarlotki, ośrodek węchu w mózgu rejestruje zapach cynamonu i jabłek. Kora czuciowo-somatyczna przetwarza bodźce dotykowe z zetknięcia kruchego ciasta z wargami i językiem. Kora wzrokowa odbiera dane na temat wyglądu ciasta. Wspomnienia innych szarlotek (z kuchni babci, cukierenki za rogiem) pobudzają aktywność kory asocjacyjnej...

Gdyby mózg miłośnika szarlotki zeskanować w momencie, gdy rozkoszuje się on smakiem ciasta, czy otrzymane wyniki zanegowałyby istnienie szarlotki jako takiej? – pyta Begley. Czy mielibyśmy podstawę sądzić, że jest ona wyłącznie produktem naszego mózgu? Czystą iluzją?

Odpowiedź brzmi oczywiście: nie.

W doskonałej książce Newberga i Waldmana przeczytamy m. in. o znaczeniu Oświecenia dla ludzkiego rozwoju, o mistyce na Wschodzie i Zachodzie, o sile modlitwy, o mediumiczności i channelingu. Autorzy, bazując na swych neurofizjologicznych odkryciach, przekazują też garść praktycznych porad, które mogą pomóc w osiągnięciu stanu Oświecenia.

W podsumowaniu pracy dr Newberg pisze: W oparciu o nasze naukowe dowody, wierzę obecnie , że historie znajdujące się w świętych pismach, opisujące Oświecenie, są prawdziwe w tym sensie, że odnoszą się do konkretnych neurologicznych wydarzeń, które mogą permanentnie zmienić strukturę i funkcjonowanie mózgu. Ludzie mogą, ale nie muszą łączyć ich z Bogiem lub siłami nadprzyrodzonymi, ale ostatecznie wewnątrz mózgu dzieje się coś potężnego.

Recenzja: Nieznany Świat 04/2018

 

 

 

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.