Magiczne dwudziestolecie

MAGICZNE DWUDZIESTOLECIE
Przemysław Semczuk
Wydawnictwo PWN, Warszawa 2016

Epidemia wirujących stolików dotarła do Polski w 1853 roku. Eksperymenty z meblami rozpoczęto w Krakowie, przy życzliwym zainteresowaniu uniwersyteckich wykładowców. Na łamach Czasu można było przeczytać, że profesorowie Emilian Czyrniański (chemik), Stefan Kuczyński (fizyk) i Edward Fierich (prawnik) zasiedli do stołu, by samemu sprawdzić nowinki docierające zza oceanu.

Była godzina 5 minut 30 po południu – relacjonowali z naukową dokładnością. – Po dziesięciu minutach uczuliśmy najpierw lekki wiatr, idący od palców do łokcia w ręce lewej, potem drżenie w rękach i rodzaj prądu wewnętrznego, który przypominał wstrząśnienia sprawiane przez słabe prądy magneto-elektryczne... po 25 minutach południowo-zachodnia noga stołu posunęła się z trzaskiem o 1,5 cala na wschód... Po 40 minutach stół skręcił się gwałtownie obok nogi północno-zachodniej... O godzinie 6.45, w pięć kwadransów od rozpoczęcia posiedzenia, stół zaczął dość nagle formalny obrót od zachodu do północy...

W ten sposób wirujące szaleństwo zyskało immunitet faktu naukowego i bez przeszkód zaczęło zadamawiać się w Warszawie, Poznaniu czy we Lwowie. Wkrótce w Krakowie wystąpiły również panny Czechówny, córki pewnego księgarza, udowadniając, że rozmowy z duchami, to nie tylko przywilej Amerykanów, od których cała ta moda się zaczęła.

Przemysław Semczuk, znany dziennikarz zajmujący się m.in. sprawami kryminalnymi, przygotował raport z magicznego dwudziestolecia, przenosząc czytelnika w czasy, gdy nad Wisłą królował spirytyzm, Naczelnik Państwa konsultował się z czołowym jasnowidzem w kraju, polskie media testowano w paryskim Instytucie Matapsychicznym, a na seansach fotografowano materializujące się widma. Ezoteryczno-magiczny klimat tamtej epoki miał w sobie coś niepowtarzalnego. Autor znakomicie oddaje realia II Rzeczypospolitej, w której tropienie zjawisk niewyjaśnionych stało się, można rzec, naszym narodowym sportem. Szacunek budzi ilość materiałów archiwalnych, z jakimi zapoznał się publicysta. Obok postaci dobrze znanych z historii, takich jak Julian Ochorowicz, Teofil Modrzejewski, Stefan Ossowiecki, na łamach książki pojawiają się też osoby, o których mało kto dziś pamięta, np. jasnowidząca Sabira Churamowicz czy Rafał Schermann – detektyw-grafolog, a poza tym autor powieści kryminalnych (sic!).

Poza wszystkim Magiczne dwudziestolecie to edytorski cymes: książkę wydrukowano na pięknym papierze, w twardych okładkach, ilustrując ją dużą ilością archiwalnych zdjęć.

To pozycja dla każdego miłośnika historii, szczególnie zaś dla osób zainteresowanych dziejami polskiego spirytyzmu i mediumizmu. Gorąco polecamy!

Recenzja: Nieznany Świat 01/2018

 

 

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.