Biologia przekonań

BIOLOGIA PRZEKONAŃ. UWOLNIĆ MOC ŚWIADOMOŚCI, MATERII I CUDÓW
Bruce Lipton
Wydawnictwo Tu i Teraz, Exmouth, UK

Doktor Bruce Lipton – uznany w świecie nauki cytolog, napisał książkę niezwykłą, która burzy fundamenty starej biologii. Jego trwające 25 lat badania na gruncie epigenetyki udowadniają, iż dogmat zakładający, że to geny i DNA kontrolują nasz rozwój, jest błędny. To odkrycie o wielkiej skali doniosłości, być może krok milowy na drodze do znalezienia brakującego ogniwa pomiędzy świadomością a życiem biologicznym człowieka.

Lipton, jak sam pisze, przez wiele lat był tradycyjnym biologiem, dla którego ludzka egzystencja stanowiła skutek ślepego przypadku lub przypadkowego rzutu genetycznymi kośćmi. Jednak analizując wyniki własnych doświadczeń z mechanizmami kontrolującymi fizjologię i zachowanie komórki, doszedł do wniosku, że istota rzeczy nie leży w darwinowskim dyktacie genów, a we wpływie fizycznym i energetycznym otoczenia organizmu.

Geny są jedynie molekularnymi matrycami, według których budowane są komórki, tkanki i narządy. Środowisko działa jak „przedsiębiorca”, który zapoznaje się z tymi genetycznymi planami i jest ostatecznie odpowiedzialne za charakter życia komórki.

Co wynika z tych rewolucyjnych wniosków?

Przede wszystkim to, że umysł może wpływać na strukturę DNA. Epigenetyka, zajmująca się badaniem pozagenowej kontroli życia, pokazuje, że plany zawarte w DNA, przekazywane przez geny, nie są bynajmniej niezmienne od chwili narodzin. Trudno zatem traktować je jak determinujące wszystko przeznaczenie. Takie wpływy środowiskowe, jak odżywianie, stres i emocje, mogą w znaczny sposób zmodyfikować nasze geny, bez zmieniania ich zasadniczego schematu.

Logiczne wnioski wynikające z tego odkrycia prowadzą do konstatacji, że medycyna naturalna, podkreślająca znaczenie oddziaływania na organizm leczniczych energii, opiera się na znacznie głębszej wiedzy o funkcjonowaniu wszechświata, niż medycyna alopatyczna, która ogranicza swe działania do gaszenia ognisk pożaru. Rzecz nie w tym, by stosując środki farmakologiczne poprawiać zaburzoną równowagę chemiczną ustroju, lecz by zająć się ciałem, umysłem i duchem człowieka jako całością.

Od początku Wieku Genetyki zostaliśmy zaprogramowani, by akceptować, że jesteśmy podporządkowani mocy naszych genów – pisze Bruce Lipton. – Świat jest przepełniony ludźmi żyjącymi w ciągłym strachu, iż jednego nieoczekiwanego dnia ich geny zwrócą się przeciwko nim. Przyjrzyj się masom ludzi myślących, że są zegarowymi bombami – czekają, aż nowotwór eksploduje w ich życiu, tak jak eksplodował w życiu ich matki, brata, siostry, ciotki czy wujka.

Dobra Nowina, jaką przekazuje nam dr Lipton, brzmi: Wszystko, co powiedziano ci o dyktacie genów, nie jest prawdą. Nic nie jest zdeterminowane! To od twojego umysłu zależy, jak pokierujesz swoim życiem.

Recenzja: Nieznany Świat 12/2017

 

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.