Rekomendacja miesiąca 11/2017

PSYCHOTRONIKA. WSPÓŁCZESNA NAUKA O ŚWIADOMOŚCI. Telepatia, teleportacja, prekognicja, cudowne uzdrowienia
Dr Danuta Adamska-Rutkowska
Studio Astropsychologii, Białystok 2017

Pogranicze nauki to nie pseudonauka – przypomina w motcie do swojej najnowszej książki dr Danuta Adamska-Rutkowska, zapraszając czytelnika do odbycia pouczającej i fascynującej podróży w poszukiwaniu namacalnych dowodów tzw. zjawisk paranormalnych. Stop! – mówi jednak na samym początku. Przedrostek para jest w ich nazewnictwie zbędny. Takie zjawiska, jak telepatia, postrzeganie pozazmysłowe, leczenie energią itp. mieszczą się w granicach przyrodoznawstwa i są absolutnie naturalne, a dziedzina, która się nimi zajmuje, to psychotronika.

Ten nieco zapomniany termin powstał w latach 70-tych, odnosząc się do badań nad doświadczeniami, które wykraczają poza kanoniczne zmysły. Choć rozwój cywilizacyjny przytłumił u Homo sapiens sferę PSI, nieustannie rodzą się przecież ludzie z ponadprzeciętnymi zdolnościami – zauważa dr Adamska-Rutkowska. Ba, niektóre z nich obudzić może w sobie każdy – dodaje, przytaczając ciekawy podział stosowany przez psychotroników w Chinach. W Państwie Środka uważa się, że szósty zmysł może mieć postać yang albo ying. Ta pierwsza obejmuje uzdolnienia, które można w sobie rozwijać dzięki medytacji czy treningowi duchowemu (to np. widzenie na odległość), druga to dary wrodzone, których ekstrasensi często nie kontrolują.

Sygnalizowana książka nie jest jednak kolejną publikacją z serii jak obudzić w sobie zdolności PSI. Pamiętajmy, że autorka to naukowiec z krwi i kości, potrafiący łączyć scjentyzm z otwartością umysłu (a to nieczęste). Psychotronika – współczesna nauka o świadomości to więc zarówno edycja o konfrontacji świata nauki z tematami, którym od ponad ćwierćwiecza zajmuje się Nieznany Świat, jak i lekkostrawny podręcznik zawierający esencję wiedzy o tzw. fenomenach z pogranicza, gdzie autorka dużo miejsca poświęca nie tylko badaczom-eksperymentatorom, ale też mniej lub bardziej znanym ekstrasensom (np. słynnym PSI-szpiegom).

Co więcej, dzięki doskonałemu rozeznaniu w dziedzinach ścisłych dr Adamska-Rutkowska udowadnia, że nauka nie jest z gruntu materialistyczna i niechętna poszukiwaniom związków ducha i materii. Problem tkwi w ludziach nauki, którzy często nie mają w sobie dość odwagi i samozaparcia, by zapoznać się z wynikami badań wskazującymi, że lewitacja, dermooptyka, jasnowidzenie czy teleportacja to zjawiska mieszczące się w granicach Wszechświata, w obrębie którego funkcjonujemy. Wszystkie łączy jeden element: świadomość, która tworzy most między codzienną egzystencją, a tym, co znany fizyk David Bohm określał mianem ukrytego porządku.

Psychotronika – współczesna nauka o świadomości stanowi kolejny etap w podróży, której celem jest zrozumienie nieznanego od strony racjonalnej. To zarazem trzecia część tetralogii, w której kolejnej odsłonie autorka pójdzie o krok dalej, proponując nową wizję nauki łączącą nasz świat z tym niewidocznym, którego czujniki i przyrządy pomiarowe nie potrafią (jeszcze) wykryć.

Recenzja: Nieznany Świat 11/2017

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.