Nie bój się raka

NIE BÓJ SIĘ RAKA. Kierunki strachu
Aleksander Miasnikow
Wydawnictwo KOS, Katowice 2016

LECZENIE BURAKIEM. Naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. 150 przepisów i porad
Lidia Kostina
Wydawnictwo KOS, Katowice 2017

Katowicki KOS wrócił do dawnej formy także w sferze edycji poświęconych naturalnym sposobom terapii. Przykładem są dwie wydane przez tę oficynę książki NIE BÓJ SIĘ RAKA. Kierunki strachu Aleksandra Miasnikowa (doktora nauk medycznych, głównego lekarza dużego szpitala w Moskwie) i LECZENIE BURAKIEM. Naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości Lidii Kostiny, która serwuje 150 przepisów i porad dotyczących terapii za pomocą buraka. Ten ostatni – jak przekonuje – jest prawdziwym naturalnym lekarstwem na wiele schorzeń, o czym decyduje jego unikalny skład (witaminy, potas, jod, żelazo, białka i błonnik).

Rzecz jasna ciężar obu sygnalizowanych pozycji jest różny. W przypadku A. Miasnikowa rangę jego tomu dodatkowo uwypukla podtytuł Kierunki strachu. Szczególnie cenną partię książki stanowią informacje na temat zagrożenia związanego z rakiem jelita grubego. który staje się dziś prawdziwą plagą, ale także na przykład nowotworem prostaty. Celnym pomysłem wydaje się też zamieszczenie Słownika onkologicznego plus dodatek specjalny w postaci 7 ważnych tablic dla tych, którzy boją się raka. Rosyjski lekarz sporządził też zestaw własnych rad dla osób, które zostały dotknięte nowotworami. Dwie pierwsze z nich to: Nigdy nie poddawaj się chorobie! i Wierz w siebie, w swoje możliwości i swojego Anioła Stróża (i nie ma znaczenia, czy jesteś wierzący, czy nie!).

Nie jestem wprawdzie onkologiem, ale internistą – pisze Miasnikow – jednak zadanie, którego się podjąłem, polega właśnie na wyjaśnianiu, że większości przypadków onkologicznych można zapobiec i nauczyć się wykrywania choroby we wczesnej fazie rozwoju, a także postępowania w sytuacji, kiedy już wystąpi. Ze swej strony, na podstawie redakcyjnego doświadczenia żywimy co prawda obawy, jak onkolodzy zareagują na zalecanego przez ich kolegę o innej specjalności  Anioła Stróża, ale może to pesymizm na wyrost. A książka rosyjskiego lekarza zasługuje na jak najszersze rozpropagowanie.

Recenzja: Nieznany Świat 11/2017

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.