Źródło wiedzy

ŹRÓDŁO WIEDZY
Maciej Wiszniewski
New Space, Białystok 2017

Książka opowiadająca o tym, jak podstawowe wartości duchowe zostały przeniesione do codziennego życia, łącząc teorię z praktyką, umysł z sercem. Nie powstawała w ciszy gabinetu, ani innym odosobnieniu, lecz w pociągu, samochodzie, poczekalni, kuchni, kawiarni, w górach i centrum miast. Każdego dnia, przez wiele lat.

Tytuł sugeruje wiedzę nadzwyczajną, być może tajemną, zarezerwowaną dla nielicznych. Chociaż autor nie mówi tego wprost, mamy do czynienia z pozycją w dużej mierze autobiograficzną, a jej niezwykłość polega na jego osobistych doświadczeniach i odkryciach, które pokrywają się niekiedy z tym, co przekazują znani nauczyciele duchowi. Nie są to teoretyczne rozważania, lecz zapis trudnej drogi, którą przebył, by zrozumieć samego siebie, próba zmierzenia się z takimi pojęciami, jak: wolna wola, mądrość, dusza, cierpienie, pomaganie, strach i wiele innych.

Cała tajemnica tkwi w indywidualnym zrozumieniu oraz sztuce dzielenia się z innymi zdobytą wiedzą. Istnieje mnóstwo duchowych ścieżek, nauk, ale zwykle wolimy o nich czytać, niż wcielać je w życie. Autor czyni to, trzeba przyznać, z odwagą oraz determinacją, czasami coś tracąc, innym razem zyskując. Codzienne życie i duchowość to kwestie, które w praktyce zazwyczaj rozdzielaliśmy i nie nauczyliśmy się mówić o tym w sposób opisujący naszą rzeczywistość bez pozbawiania jej transcendencji. Maciej Wiszniewski odkrył dla siebie własne źródło i zdobył się na odwagę, by o tym napisać.

Źródło wiedzy nie pretenduje do literackich nagród, ale z całą pewnością pomaga bardziej zagłębić się w siebie. A na końcu jeszcze zaczerpnięta z tej edycji myśl: Czasami brak prośby jest najlepszą decyzją, jaką się podejmie.

Recenzja: Nieznany Świat 8/2017

 

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.