Krótka historia niczego

KRÓTKA HISTORIA NICZEGO. KRYMINAŁ FILOZOFICZNY
Jim Holt
Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2016

Tylko te najbardziej naiwne pytania są naprawdę poważne – napisał kiedyś Milan Kundera. Do tego samego wniosku zdaje się przychylać Jim Holt, autor brawurowej pracy Krótka historia niczego, zaopatrzonej w wiele mówiący podtytuł: Kryminał filozoficzny. Jak wspomina on we wstępie, jako młody człowiek, chcąc rozwiązać swe dylematy światopoglądowe, zwrócił się ku filozofii. Jedną z pierwszych lektur, na jaką się natknął, było Wprowadzenie do metafizyki Martina Heideggera. To właśnie tam postawiono pytanie, które na pierwszy rzut oka brzmi naiwnie, jakby wypowiedziało je dziecko: Dlaczego jest raczej coś niż nic?

No cóż, filozofia stawia wiele pytań, a niektóre z nich wydają się całkowicie oderwane od rzeczywistości, co sprawia, że ludzie zajmujący się tą dziedziną wiedzy uchodzą za ekscentryków i dziwaków. Jednak młody Jim Holt wpadł w uniesienie: Oto miałem przed sobą najbardziej fundamentalne pytanie o zagadkę bytu, które przewyższało wszystkie inne pytania, jakie zadawała sobie ludzkość – stwierdził. Konsekwencją owej fascynacji były studia o profilu filozoficznym, a po latach książka szukająca odpowiedzi u największych myślicieli i uczonych przełomu wieków. Autor, pragnąc zbliżyć się do sedna problemu, rozmawia m.in. z chrześcijańskim filozofem Richardem Swinburnem, fizykami: Davidem Deutschem, Stevenem Weinbergiem i Alexem Vilenkinem, matematykiem Rogerem Penrosem oraz pisarzem Johnem Updikem.

Konwersacja ta odnosi się w równym stopniu do fizyki, teologii, filozofii i matematyki, a zahacza o takie zagadnienia jak: platoński idealizm, wielki wybuch, teoria wielu światów, metafizyczna natura Boga, czy zasada antropiczna.

Oczywiście niektórzy uważają, że zacytowane na początku pytanie jest bezsensowne, gdyż świat po prostu jest – i tyle. Inni jednak podkreślają nietrywialny charakter podobnych dociekań, które dają szansę zbliżenia się do prawdy, jakakolwiek by ona była.

Od czasu ukazania się Końca nauki Johna Horgana, rekomendowana tu książka to  jedno z najlepszych sprawozdań z pierwszej linii frontu, na którym walczą obecnie scjentyści. Przy czym najbardziej zaskakuje to, iż są oni dzisiaj w stanie znaleźć wspólny język zarówno z filozofami, jak i teologami. Gorąco polecamy!   

Recenzja: Nieznany Świat 04/2017

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.