Tajemnicze artefakty

TAJEMNICZE ARTEFAKTY
Tadeusz Oszubski
Instytut Wydawniczy ERICA, Warszawa 2016

Ze wszech miar interesująca książka napisana przez dziennikarza i pisarza, którego materiały Nieznany Świat publikuje od 20 lat. Tadeusz Oszubski Tajemniczymi artefaktami tym razem zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni do najbardziej zagadkowych obiektów wytworzonych przez człowieka. Przedmioty i architektoniczne struktury prezentowane w jego nowym tomie spędzają sen z powiek naukowcom i miłośnikom sekretów historii. Niektóre z nich znane są od dawna, inne to znaleziska z ostatnich lat.

Autor w 23 tematycznych rozdziałach przytacza bogatą faktografię i hipotezy, usiłując wyjaśnić, kto, z jakich przyczyn i w jaki sposób wytworzył te tajemnicze artefakty. Bo chociaż instrumentarium archeologów, historyków i kulturoznawców znacząco rozbudowało się, dzięki czemu łatwiej datować znaleziska i rekonstruować ich pierwotną formę, w przypadku niektórych artefaktów nauka pozostaje bezradna.

Oszubski kreśli dzieje badań szerzej znanych obiektów, takich jak Maszyna z Andikithiry, kryształowa Czaszka Przeznaczenia, geoglify z wszystkich stron świata, czy Manuskrypt Voynicha. Są to obiekty zmierzone, zważone, przeanalizowane we wszelki możliwy sposób przez uczonych, często też eksponowane w zbiorach muzealnych. Dokumentują one zagadkowe epizody z naszej przeszłości. Barwna też bywa kronika odkryć tych enigmatycznych przedmiotów. Za przykład mogą tu służyć przedstawione przez autora przygody polskiego szlachcica zesłanego na Sybir, niejakiego Michała Wojnicza Habdanka, szerzej znanego jako Wilfrid Michael Voynich. Bez jego udziału świat nie poznałby jednej z najszerzej przebadanych, a jednocześnie najbardziej zagadkowych ksiąg w historii – Manuskryptu Voynicha.   

W Tajemniczych artefaktach autor przedstawia również znaleziska, o których wiedzą tylko eksperci, na przykład figurkę Głodujących z Sakkary, Kalendarz Adama, Piramidę Sundy, czy malowidło karłowatego mamuta odkryte w grobowcu staroegipskiego dostojnika.

Co warte uwagi, na kartach książki Oszubskiego spotykamy nie tylko zagadkowe obiekty wykonane przez człowieka, ale także przez gatunki starsze od naszego – neandertalczyków i denisowiańczyków. Również przez szympansy oficjalnie uznawane w środowisku akademików za zwierzęta. Prezentowane przez Oszubskiego nowe badania zachowań tych hominidów prowadzone w ich środowisku naturalnym dowodzą, że tworzą one narzędzia i być może obiekty o charakterze kultowym, co sytuuje je w kręgu istot inteligentnych i o rozwiniętym życiu duchowym.

Fakty i hipotezy przedstawione w Tajemniczych artefaktach mają nie tylko walor poznawczy, ale też prowokują do refleksji. Dzięki nim przekonujemy się, jak mało nauka wie o przeszłości naszego gatunku i jak niepewna jest granica, którą akademicy wyznaczają pomiędzy człowiekiem, a resztą królestwa zwierząt. Natomiast samą książkę trzeba usytuować wśród szczególnie ważnych i cennych nieznanoświatowych lektur.

Recenzja: Nieznany Świat 03/2017

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.