SZCZĘŚLIWE JELITA

SZCZĘŚLIWE JELITA. Program oczyszczania, który pomoże ci wyeliminować ból, pozbyć się toksyn i pasożytów oraz schudnąć
Vincent Pedre
Wydawnictwo Vivante, Białystok 2016

Jako że oddając się lekturze tej książki, grzebiemy, by tak rzec, w naszych jelitach, trudno powiedzieć, by było to zajęcie w całym znaczeniu tego słowa smakowite. Natomiast płynące stąd pożytki są wręcz nieocenione, gdyż amerykański lekarz włoskiego pochodzenia, dr Vincent Pedro, który jest jej autorem, oferuje 28-dniowy plan oczyszczania jelit, kojarzący odpowiednio zbilansowaną dietę z jogą. Dzięki temu jesteśmy w stanie pozbyć się problemów, które mogą powodować nadwagę, wzdęcia, chroniczne zmęczenie, a nawet alergię.

Jeśli więc odczuwacie w żołądku bulgotanie i przelewanie, nękają cię wzdęcia i bóle związane z trawieniem, koniecznie powinniście przeczytać, co pisze na ten temat człowiek, który na podstawie długoletniego obcowania z pacjentami uskarżającymi się na takie właśnie dolegliwości opracował niesamowicie interesujący program przywracania jelitom (nazywanym, nie bez powodu, drugim mózgiem) warunków umożliwiających im normalną perystaltykę i uczynienie ich - jak sam to podkreśla - szczęśliwie zdrowymi.

Warto dodać, że dr Pedre w swoim podejściu do pacjenta łączy zachodnie i wschodnie tradycje medyczne (m.in. dużą wagę przywiązuje do jogi), a po zamachach z 11 września 2001 r. pomagał ludziom, którzy pracowali przy uprzątaniu miejsca tragedii (chodziło zwłaszcza o usuwanie z ich organizmów toksycznych skażeń, jakie stały się rezultatami tej pracy). Walor Szczęśliwych jelit polega przy tym nie tylko na wskazaniu, jakich produktów żywnościowych (i dlaczego) należy unikać, lecz także uczeniu czytelnika, jak słuchać mądrości swojego ciała, co inny lekarz, dr Leo Galland - autor wstępu do tomu uznaje za wspaniałą cechę sygnalizowanej książki poruszającej - jak podkreśla - zagadnienia, które zazwyczaj nie są wyczerpująco omawiane w większości poradników na temat zaburzeń układu trawiennego. Te problemy to m.in. dostrzeżenie związku między jelitami a mózgiem, zwrócenie uwagi na zalety kwasu żołądkowego i sposób postępowania z prebiotykami (uwaga: prebiotykami właśnie, a nie probiotykami, gdyż chodzi tu o niestrawione i niewchłonięte przez układ pokarmowy składniki pożywienia). Odrębną uwagę poświęcono również nadwrażliwości pokarmowej. Ze swej strony polecamy rozważania opatrzone hasłem Jelita emocjonalne - zależność pomiędzy umysłem a jelitami oraz Jadłospis dla Szczęśliwych Jelit.

Recenzja: Nieznany Świat 02/2017

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.