Rekomendacja miesiąca 01/2017

ŚLADEM NOWOCZESNEGO MITU
Seria: Nieznany Świat poleca
Wojciech Chudziński, Przemysław Nowakowski
Wydawnictwo Arcanus, Bydgoszcz 2016

Półki księgarskie zasypane są lawiną książek o zjawiskach niezwykłych, wymykających się racjonalnemu poznaniu. Niestety spora część owych publikacji została napisana w myśl zasady, że im więcej imaginacji oraz teorii spiskowych, tym więcej egzemplarzy wchłonie rynek. W rezultacie powstają dzieła miałkie myślowo, które w najlepszym razie można określić jako nieprzemyślane.

Na szczęście są jeszcze tacy autorzy, jak Wojciech Chudziński i Przemysław Nowakowski, którzy nie tylko opisują zagadkowe wydarzenia z naszej historii, ale starają się również pokazać je w szerszym kontekście. Nic więc dziwnego, że ich najnowszy tom – Śladem nowoczesnego mitu, to lektura, od której trudno się oderwać.

Kiedy przegląda się spis treści łatwo ulec złudzeniu, że oto powstała kolejna książka, która przywoła Tajemnice prahistorii,  da czytelnikom złudzenie, że znaleźli się Na tropie innych wymiarów, opowie o Historii alternatywnej, czy też odwoła się do dziwnych wydarzeń mających miejsce w pierwszych piętnastu latach XXI wieku. Wystarczy jednak zasiąść do uważnej lektury, aby przekonać się, iż autorzy nie ograniczają się do zaprezentowania zagadek z dalszej i mniej odległej przeszłości. W iście brawurowym wstępie do tego tomu, Wojciech Chudziński i Przemysław Nowakowski stawiają serię ważnych pytań, dzięki którym czytelnik zaczyna inaczej spoglądać na zjawisko UFO, poszukiwania Arki Noego, domniemany spisek Iluminatów, wyprawy do wnętrza Ziemi, gwiezdne dziecko, alternatywną historię awiacji i wiele innych smakowitych tajemnic naszego świata.

Autorzy piszą m.in.: Jeden z najsłynniejszych badaczy mitów, rumuński religioznawca Mircea Eliade stwierdził kiedyś, że u kolejnych, następujących po sobie pokoleń pewne pradawne opowieści mityczne powtarzają się z zastanawiającą regularnością. Nie jest to pogląd odosobniony; od czasu do czasu różni wybitni myśliciele wyrażają przekonanie, że świat został skonstruowany niczym koło, a wszystkie historyczne wydarzenia powracają do pewnego punktu, by ponownie się wydarzyć (Vico, Hegel). W taki sposób postrzegali rzeczywistość także Borges i Milan Kundera. W istnienie cykliczności epok od wieków wierzą hinduiści i Indianie Hopi. Motyw ten jest również obecny w kulturach starożytnych Greków i Majów.

Tytuł książki Wojciecha Chudzińskiego oraz Przemysława Nowakowskiego odnosi się do głośnej pracy Carla Gustava Junga Nowoczesny mit. O rzeczach widywanych na niebie – i nie jest to przypadek. Autorzy w niezwykle sprawny, przekonujący sposób nawiązują do koncepcji współtwórcy psychologii głębi: Dziś, gdy od opublikowania „Nowoczesnego mitu” mija ponad pół wieku – czytamy we wstępie do publikacji – zjawisk pasujących do stworzonej przez Junga kategorii można wymienić znacznie więcej. Być może jest to możliwe także dlatego, że dysponujemy dostępem do większej ilości danych, niż badacze sprzed lat. Obok opowiadań o wizytujących Ziemię przybyszach z Kosmosu pojawiają się zatem i inne poruszające meldunki: opowieści o widmowych miastach na niebie, światach znajdujących się pod powierzchnią Ziemi, kręgach zbożowych, czy podróżnikach z innych wymiarów (niebiescy i zieloni ludzie, Kaspar Hauser itp.).

Gorąco polecamy tę książkę, która ukazała się w prestiżowej serii „Nieznany Świat poleca"

Od redakcji: Jak zawsze, w przypadku, gdy sygnalizujemy książkę napisaną przez dziennikarza, jej recenzję zamawiamy na zewnątrz. autorem tej, którą wydrukowaliśmy, jest Marek Żelkowski.

Recenzja: Nieznany Świat 01/2017

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.