Refleksje o TAROCIE

Aleksandra Jaśniak

ImageTAROT nie jest biblią szatana, narzędziem diabła, nie przywołuje duchów ani nadprzyrodzonych mocy. TAROT to droga do samopoznania. Bliżej mu do psychologii, medytacji. Skłania do myślenia, zatrzymania się w czasie i zastanowienia nad własną sytuacją. Zwraca uwagę na nasze relacje z innymi ludźmi.

Wielkie Arkana odzwierciedlają cały otaczający nas świat. Witamy dzień ze wschodem Słońca. Ono daje nam energię i siłę do działania, radość, zapowiadając zwycięstwo dnia nad nocą. SŁOŃCE to samo symbolizuje w kartach tarot.

KSIĘŻYC, który tak często podziwiamy nocą, co chwila się zmienia: od nowiu po pełnię, wywołując przypływy i odpływy oceanów. To mistyka. ILUZJA.

Karta Księżyc sygnalizuje także zmiany w naszym życiu - musimy podjąć trudną decyzję i nie możemy jej zlekceważyć, bo konsekwencje chowania głowy w piasek będą miały zgubny wpływ na naszą przyszłość. Ostrzega, że ulegamy iluzji, jesteśmy w pułapce, straciliśmy kontakt z rzeczywistością. Wskazuje na wielką intuicję wróżącego. Jej moc jest w stanie uchronić przed problemami i pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu. Zastanów się więc, co Ci podpowiada intuicja.
W codziennym życiu jesteśmy sądzeni i osądzani. Wydajemy wyroki na bliskie i obce nam osoby. Bywamy sprawiedliwi, innym razem surowi, niesprawiedliwi, czasami na skutek fałszywych przesłanek źle oceniamy innych, albo sytuację w jakiej właśnie się znaleźliśmy.
Karta Sąd – to sprawy urzędowe, ale także oceny.
ImageNajwięcej emocji budzą karty Śmierć i Wisielec. Wbrew temu, co pozornie sugerują, nie przepowiadają fizycznej śmierci ani osobie rozkładającej tarota ani tej, której układ kart dotyczy. Najczęściej Śmierć zwiastuje koniec problemu albo zakończenie jakiegoś etapu w naszym życiu, to sygnał, by przygotować się do zmian. W zależności od miejsca w rozkładzie karta może też sygnalizować stratę, ryzyko, czy porażkę, wreszcie zerwanie dotychczasowych kontaktów, ale jeśli nauczymy się zarządzać kryzysem, jeśli go w porę zauważymy i wyciągniemy wnioski, porażkę obrócimy w sukces.
Karta Wisielec jest jedną z najbardziej intrygujących kart Arkanów Wielkich. Postać wisielca budzi strach i niepokój, ale proszę spojrzeć na jego twarz. W mojej talii nie wygląda na człowieka torturowanego, cierpiącego, wręcz uśmiecha się. Karta Wisielec może oznaczać koniec złego, kłopotliwego związku z kimś bliskim, wstrzymanie, zawieszenie ważnych decyzji. Ale uwaga: informuje o szybkim nadejściu przykrych niespodzianek. Wisielec wskazuje także (w zależności od miejsca w układzie kart) na postawę osoby stawiającej sobie TAROTA - może ona bać się zmian, bo za mało wierzy we własne siły, niepotrzebnie się poświęca.

Tym, którzy dziś zamartwiają się, że znaleźli się w sytuacji bez wyjścia życzę, by w rozkładzie kart znaleźli kartę Siła - symbolizuje ją mężczyzna wojownik i lew. Wskazuje ona właściwą drogę do pokonania problemów. Mądra ocena faktów i użycie nie tylko siły fizycznej, ale także wzmocnienie swojej psychiki i wykorzystanie mocy własnego umysłu pozwolą pokonać każdy problem.

Zachęcam do przyjrzenia się kartom TAROTA – w nich odbija się całe nasze życie, otaczający nas ŚWIAT. Musimy tylko się w nim odnaleźć.

Polski Tarot Aleksandry Jaśniak można nabyć w Księgarni Galerii Nieznany Świat - Tylko teraz supercena dla naszych Czytelników.

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.