Drogocenne okrzemki

Natura kryje nadal wiele pożytecznych dla nas sekretów i skarbów, po które wystarczy tylko sięgnąć, by wykorzystać je dla dobra człowieka. Właśnie trafiliśmy na trop jednego z nich – prehistorycznych okrzemków żyjących przed milionami lat. Są one naturalnym źródłem krzemu – pierwiastka, bez którego nie możemy żyć. Temat ten przybliżyło nam dwóch wspaniałych ludzi – Dariusz Lempkowski i Wojciech Wiewióra, wprowadzając ziemię okrzemkową do Polski.

Ziemia okrzemkowa, zwana także diatomitem, powstaje jako osad jezior i mórz. Składa się ze skamieniałych krzemionkowych pancerzyków mikroskopijnych glonów jednokomórkowych – okrzemków (Melosira Preicelanica). Ponad 99% ziemi okrzemkowej to złoża krystaliczne stosowane w przemyśle m.in. do oczyszczania wody basenowej lub filtracji, np. w browarach. Nie nadają się one do spożycia, gdyż są niebezpieczne dla zdrowia.

Spożywczy produkt firmy Perma-Guard znany pod nazwą Fossil Shell Flour (FSF) jest odmianą amorficzną (nie krystaliczną) i pochodzi z niezwykle czystych, słodkowodnych złóż diatomitowych w Nowym Meksyku. Ziemia okrzemkowa w postaci amorficznej ma unikalne właściwości dla ludzi, zwierząt i roślin. Zawarte w niej skorupki okrzemków odznaczają się regularnym, cylindrycznym kształtem, ich wysoką twardością i małą łamliwością. Substancja ta wyjątkowo korzystnie oddziałuje na zdrowie ludzi, roślin oraz zwierząt, stanowiąc dobrze tolerowane źródło naturalnego krzemu. Może być także stosowana w gospodarstwach domowych jako bezpieczny, naturalnyi nietoksyczny środek owadobójczy.

Zarówno kształt skorupek okrzemków zawartych w FSF, jak i występowanie na ścianach cylindrów małych dziurek sprzyja doskonałej absorpcji płynów, co pozwala na fizyczną destrukcję i dehydratację (odwodnienie) ciał pasożytów przebywających w układzie pokarmowym ludzi i zwierząt, bytujących na roślinach lub znajdujących się w pomieszczeniach domowych i gospodarczych. Dodatkowo część pancerzyków metabolizuje w układzie pokarmowym ludzi, ptaków i zwierząt, zmieniając formę chemiczną z krzemionki (dwutlenku krzemu) na biologicznie czynny, łatwo przyswajalny przez organizm kwas ortokrzemowy, mający na niego zbawienny, zdrowotny wpływ.

FSF dla ludzi

Od wieków rośliny o dużej zawartości krzemu stosowane były w celach leczniczych. Dawniej, żyjąc bliżej natury, człowiek miał go pod dostatkiem. Obecnie nawet regularne spożywanie owoców i warzyw dostarcza nam jedynie niewielką ilość potrzebnej organizmowi dawki tego pierwiastka. Coraz szerzej stosowana uprawa warzyw i owoców bez kontaktu z glebą powoduje, że są one ubogie w absolutnie niezbędne dla naszego zdrowia mikroelementy.  

Żyjąc w coraz bardziej zatrutym środowisku, człowiek potrzebuje detoksykacji organizmu i oczyszczania układu pokarmowego. Pojedyncza dawka ziemi okrzemkowej zawiera miliony ujemnie naładowanych pancerzyków okrzemków, przyciągających dodatnio naładowane toksyny, pestycydy i pozostałości po lekach oraz ciężkie metale. Diatomit wiąże je w cylindrycznej strukturze pancerzyków i pozwala oczyścić organizm w procesie wydalania. Dodatkowo cylindry te są bardzo twarde i mają ostre krawędzie, a przechodząc przez jelito i delikatnie ocierając się o jego ścianki, zeskrobują z nich zanieczyszczenia, jednocześnie nie uszkadzając ścian i błon śluzowych.

Ziemia FSF skutecznie radzi sobie z absorbowaniem toksyn i niszczeniem pasożytów. Detoksykacja przewodu pokarmowego – poprzez przywrócenie organizmowi naturalnych zdolności witalnych i jego  wzmocnienie – przywraca naturalną  równowagę, co okazuje się być pomocne w przypadku nadwagi i problemach z metabolizmem.

Okrzemki pomogą w:
 • detoksykacji organizmu,
 • usunięciu złogów pokarmowych,
 • poprawie metabolizmu,
 • utrzymaniu pięknej cery, włosów i paznokci
 • walce z pasożytami bytującymi w jelitach ludzi i zwierząt,
 • usuwaniu pcheł i pluskiew, a także innych szkodników i niechcianych owadów,
 • walce ze szkodnikami w ogrodzie,
 • usuwaniu przykrych zapachów i utrzymywaniu suchości (np. psia buda, kuweta kota),
 • ochronie ziarna przed szkodnikami.

Ponadto Ziemia Okrzemkowa FSF pomaga wyeliminować pasożyty i robaki, które nie są w stanie przeżyć w kontakcie z okrzemkami uszkadzającymi ich powłoki ochronne i działającymi na nie silnie odwadniająco. Niektóre pasożyty mają ponadto w sobie wirusy, które uwalniają się po ich zabiciu, jednak w tym przypadku enzymy trawiennie pomagają rozłożyć ściany komórkowe.

Diatomit – poprzez hydrolizę zachodzącą w żołądku i powstały w wyniku tego biologicznie czynny kwas ortokrzemowy – ma wiele leczących właściwości:

 • Poprawia stan skóry, włosów i paznokci
 • Wzmacnia układ mięśniowo – naczyniowy, zmniejszając ryzyko urazów, przyspieszając gojenie się ran oraz złamań poprzez wspomaganie tworzenia się kolagenu i elastyny, a tym samym poprawiając stan tkanki łącznej
 • Zapobiega osteoporozie i odwraca ją
 • Reguluje ciśnienie krwi poprzez utrzymywanie naczyń krwionośnych w dobrej spójności, elastyczności i drożności
 • Może przyczynić się do zmniejszenia bólu stawów i pleców, zwiększenia witalności, dobrego samopoczucia oraz odporności organizmu, a także zmniejszenia ryzyka zakażenia przy chorobach górnych dróg oddechowych

FSF dla zwierząt

Diatomit jest również odpowiedzią na nietoksyczną i bezpieczną dla środowiska eliminację u zwierząt pasożytów, pcheł, kleszczy i wszy. Ziemia okrzemkowa w bezpieczny sposób usuwa owady i pasożyty poprzez fizyczne (nie chemiczne) niszczenie ich organizmów. Zawarte w niej mikroskopijne, twarde i ostre skorupki niszczą chitynowe powłoki owadów i absorbują wodę, powodując obumieranie i usychanie niechcianych gości.

Ponadto FSF wpływa na poprawę kondycji zwierząt poprzez lepsze przyswajanie podawanego pożywienia oraz likwidację perturbacji związanych z zanieczyszczeniem jelit. Dzięki transformacji ziemi okrzemkowej w żołądku poprawia się stan sierści zwierząt oraz zwiększa się ich energia życiowa.

Ziemia Okrzemkowa FSF może być także stosowana w gospodarstwie domowym w walce ze szkodnikami i owadami, takimi jak: mrówki, mszyce, gąsienice, muszki owocówki, roztocza, karaluchy, ślimaki, pająki czy muchy. Ponadto diatomit bywa pomocny przy usuwaniu przykrych zapachów i utrzymaniu pomieszczeń w suchości, co może mieć również korzystny wpływ na stan przechowywanych ziaren i pokarmu dla zwierząt hodowlanych.

Ziemia Okrzemkowa firmy Perma-Guard posiada wszelkie niezbędne certyfikaty dopuszczające ją do obrotu jako produkt spożywczy w USA, Kanadzie i Unii Europejskiej. Fossil Shell Flour (FSF) jest wpisana na listę Amerykańskiego Instytutu Badawczego Materiałów Organicznych (ORMI – Organic Materials Reviev Institute), który wydaje świadectwa dopuszczające do obrotu produkty bezpieczne dla środowiska i zdrowia. Jedynie amorficzna ziemia okrzemkowa FSF posiada atest spożywczy FDA (amerykańskiej rządowej Agencji ds. Żywności i Leków) i może być stosowana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Piotr Stranc

Importer: Sollaris TBS, www.perma-guard.com.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sprzedaż: Księgarnia-Galeria, ul. Kredytowa 2, 00-062 Warszawa, www.nieznany.pl

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.