Ciało i umysł chorują wspólnie

W magazynie Plos One opublikowano wyniki badań, jakie przeprowadził zespół naukowców pod kierownictwem dr Marion Tagethoff z Uniwersytetu w Bazylei we współpracy z prof. Guntherem Meinlschmidtem z Ruhr-Universität Bochum. W testach wzięło udział 6500 młodych osób w wieku od 13 do 18 lat, a ich celem było odkrycie związków występujących pomiędzy chorobami psychicznymi i fizycznymi...

Jak się dowiadujemy, dogłębna analiza wykazała, że np. zaburzenia afektywne, takie jak depresja, występują znacznie częściej u pacjentów, którzy w dzieciństwie cierpieli na zapalenie stawów albo choroby układu pokarmowego. W podobny sposób dało się połączyć zaburzenia lękowe ze schorzeniami skóry. Jak stwierdziła dr Tegethoff:

- Jako pierwsi dowiedliśmy, że u osób z zaburzeniami żywienia w przyszłości może pojawić się np. padaczka. To oferuje zupełnie nowe możliwości terapeutyczne.

Uzyskane wyniki w jasny sposób wskazują , że terapia chorób fizycznych i psychicznych powinna być od wczesnych lat ściśle powiązana. To mocny argument w toczącej się od dawna dyskusji, czy na ludzki organizm należy patrzeć holistycznie, czy wystarczy odrębne leczenie poszczególnych organów.

WCh

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.