Ośrodek badawczy NUPES należący do Uniwersytetu Federalnego w mieście Juiz de Fora (stan Minas Gerais) rozpoczyna badania nad zjawiskiem wspomnień z poprzednich wcieleń.
- Niekiedy budzą się z płaczem, dogłębnie poruszeni tym, co przed chwilą zobaczyli - mówi o snach swoich pacjentów dr Christopher Kerr z hospicjum w Buffalo. Ich analiza może pomóc w odpowiedzi na wiele pytań związanych z doświadczeniami z pogranicza śmierci, stanowiącymi dla neurologów wielkie wyzwanie.
Zdarza się, że osoby w terminalnym stadium choroby doznają nagłej, nieoczekiwanej poprawy stanu zdrowia. To cudowne polepszenie, nazywane syndromem gasnącej świecy, nie wróży niczego dobrego i stanowi sygnał zbliżającej się śmierci.
Osoby doświadczone w praktykach medytacyjnych mogą wywoływać na żądanie stany świadomości podobne do tych, o jakich mówią ludzie, którzy wyszli z ciała w czasie śmierci klinicznej
Przeglądając mapy nieba z ostatnich kilku dekad, astronomowie natrafili na trop zagadki, która – jak zapewniają – może zmienić nasze spojrzenie na Wszechświat.
Fakt, że żadna pozaziemska cywilizacja nie skontaktowała się dotąd z ludzkością nie świadczy o tym, że jesteśmy sami w galaktyce - podkreślają autorzy artykułu opublikowanego w sierpniu 2019 w czasopiśmie The Astronomical Journal, poszukujący alternatywnych rozwiązań tzw. paradoksu Fermiego.
Po tym, jak we wrześniu Marynarka Wojenna USA potwierdziła prawdziwość nagrań przedstawiających niezidentyfikowane obiekty latające, autor jednego z nich, kmdr David Fravor, ujawnił w wywiadzie szczegóły szokującego zdarzenia, które zrelacjonował mu jego anonimowy kolega po fachu.
Takim wnioskiem zszokował swoich kolegów z uczelni dr Young-hae Chi z Oxford University, wykładowca języka koreańskiego, a prywatnie badacz zjawiska uprowadzeń przez Obcych i autor książki o niepokojącym tytule Uprowadzenia przez Kosmitów a koniec ludzkości.
Temat alternatywnych rzeczywistości czy też równoległych kosmosów cieszy się niezwykłą popularnością, jednak wielu fizyków pozostaje sceptycznych w kwestii, czy kiedykolwiek uda się nam trafić na ich ślady. Tych poszukuje grupa pod kierownictwem Leah Broussard z Oak Ridge National Laboratory - państwowego laboratorium w stanie Tennessee, finansowanego przez Departament Energii USA.
Przewiduje się, że w 2019 r. aż 5 z 7,5 miliarda mieszkańców Ziemi, będzie posiadać telefon komórkowy. Rozwój smartfonów sprawił, że zaczęły one przejmować rolę komputerów jako narzędzia pracy i rozrywki. W najbliższych dekadach komórki oraz inne elektroniczne gadżety mogą stać się jednak gatunkiem zagrożonym, wszystko przez nadmierną eksploatację niektórych pierwiastków stosowanych do ich budowy - alarmują uczeni.
Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN), świadoma ograniczeń Wielkiego Zderzacza Hadronów, w połowie stycznia 2019 r. przedstawiła plan zastąpienia go nową maszyną.
Zjawisko przebiegunowania przestało być domeną teorii spiskowych. Naukowcy ustalili, że w historii naszej planety wielokrotnie dochodziło do zmiany biegunów magnetycznych i to w bardzo nieregularnych odstępach czasu. Ostatni raz wydarzyło się to 780 tys. lat temu. Obecnie Ziemia przechodzi przez trwający tysiąc lat cykl osłabienia pola magnetycznego, które chroni nas przez promieniowaniem kosmicznym i negatywnym wpływem Słońca.
Walka z wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 doprowadziła nie tylko do dramatycznej sytuacji w wielu regionach Europy i świata, ale też pojawienia się alternatywnych hipotez odnośnie pochodzenia patogenu i metod jego zwalczania.
Dużymi krokami zbliża się szczyt okresu grzybobrania. Choć grzyby leśne są w polskiej kuchni niezwykle popularne, pokutuje mit o ich znikomej wartości odżywczej. Z ustaleń biologa prof. Roberta B. Beelmana, przez kilkadziesiąt lat zajmującego się badaniami nad żywnością, wynika jednak, że zasługują one na miano superżywności (ang. superfood).
Naukowcy z University of Adelaide (Australia) odkryli, że witamina B6 (obecna m.in. w ciecierzycy i bananach) może pomóc nam zapamiętać treść snów, z czym wiele osób, jak się okazuje, ma problem.
System odpornościowy reaguje na pokarmy bogate w tłuszcze i cukry tak, jak na infekcje - ogłosili uczeni z Uniwersytetu w Bonn.
Wbrew temu, co sądzą niektórzy (w tym przede wszystkim tzw. sceptycy), wydarzenia dużego kalibru na polu parapsychologii dzieją się cały czas. Świadczą o tym m.in. relacje opowiadające o poltergeistach (z j. niem. hałaśliwy duch) docierające regularnie z Rosji i Białorusi.
O dr. Richardzie E. Gallagherze zrobi się niebawem głośno. Ten psychiatra z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, wykładowca Columbia University oraz New York Medical College zapowiedział publikację książki, w której podejmie próbę naukowego udowodnienia zjawiska demonicznego opętania.
Zapamiętywanie i recytowanie mantr, a także innych długich utworów ma zaskakująco dobroczynny wpływ na pamięć - ogłosił na łamach magazynu naukowego Scientific American neurolog dr James Hartzell - twórca terminu efekt sanskrytu
Gwałtowny przyrost wiedzy o mózgu dotyczy de facto ostatniego ćwierćwiecza. Przełom nastąpił, gdy powstała tzw. neuronauka, łącząca wszystkie dziedziny zmierzające do wyjaśnienia zawiłych relacji występujących pomiędzy ludzkim mózgiem a umysłem. W jej obrębie wyróżniamy: neurologię, neurobiologię, psychologię, badanie sztucznej inteligencji, a przede wszystkim tworzenie sieci neuropodobnych. Pomimo prowadzonych wciąż badań, nadal nie potrafimy jednak wyjaśnić, jak i dlaczego człowiek uzyskuje świadomość, rozumianą jako poczucie własnego ja.
O odkryciu w prowincji Shaanxi piramidy schodkowej, której powierzchnia podstawy wynosi aż 24 hektary, poinformowało czasopismo archeologiczne Antiquity.
Pomiędzy Mekką a Medyną – świętymi miastami islamu rozciągają się jałowe pola magmowe zwane Harrat Rahat, mające powierzchnię równą województwu dolnośląskiemu. Ten księżycowy krajobraz, ukształtowany w XIII wieku n.e. przez ogromy wypływ meandrującej lawy, kryje też archeologiczną zagadkę sprzed tysiącleci.
Naukowcy z Projektu ScanPyramids, którego celem jest poszukiwanie nieznanych przestrzeni w piramidach egipskich, poinformowali o odkryciu wewnątrz Wielkiej Piramidy sekretnego korytarza lub komory o długości ok. 30 metrów.
W Piramidzie Cheopsa znajdują się nieznane dotąd puste przestrzenie – oświadczyli uczeni skupieni w projekcie ScanPyramids, którzy od końca 2015 r. prowadzą prace nad prześwietlaniem egipskich monumentów przy pomocy najnowszych technologii.
5G (technologia mobilna piątej generacji) budzi wiele kontrowersji w związku z ryzykiem narażenia ludzi i zwierząt na szkodliwe, zdaniem niektórych, fale milimetrowe, umożliwiające transfer dużej ilości danych na krótkich dystansach.
Przedstawiciele firm telekomunikacyjnych przekonują, że dzięki turbo-przesyłowi danych 5G wprowadzi nas w nową technologiczną rzeczywistość, przyśpieszając rozwój tzw. internetu rzeczy, autonomicznych samochodów czy wirtualnej rzeczywistości. Dzięki minimalnym opóźnieniom w transmisji danych będzie można również sterować przez sieć urządzeniami precyzyjnymi i w ten sposób przeprowadzać np. zabiegi operacyjne na odległość. Ta sama grupa interesu twierdzi, że teorie na temat niebezpieczeństw stwarzanych przez 5G to wyraz radiofobii - strachu przed skażeniem otoczenia smogiem elektromagnetycznym.
Technologia, o której mowa wymaga bowiem zbudowania ogromnej ilości stacji bazowych, które trzeba będzie instalować co kilkadziesiąt metrów - na przystankach autobusowych, latarniach, a nawet w chodnikach. Istnieje więc obawa, że ludzie będą dosłownie tonąć w potencjalnie szkodliwym promieniowaniu.
We wrześniu 2017 r. grupa złożona ze 135 naukowców wystosowała do europejskich organów pismo w sprawie bardziej rozważnego podejścia do wdrażania nowego standardu sieci komórkowej i dogłębnego przebadania jej pod względem szkodliwości.
5G znacznie zwiększy ekspozycję na pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej, w stosunku do 2G, 3G, 4G czy Wi-Fi itd. Ustalono poza tym, że pola te są szkodliwe dla zdrowia, (...) a ich wpływ wiąże się z takimi zagrożeniami jak: zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów, stres komórkowy, zintensyfikowane działanie wolnych rodników, wady genetyczne, strukturalne i funkcjonalne zmiany w układzie rozrodczym, deficyt uwagi i problemy z uczeniem się, niedomagania neurologiczne oraz ogólne złe samopoczucie - pisali autorzy listu prof. Rainer Nyberg i onkolog Lennart Hardell.
Podpisało się pod nim wielu specjalistów, głównie z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Szwecji oraz USA (pojawiła się też druga petycja, skierowana do sekretarza generalnego ONZ i dyrektora WHO, postulująca m.in. stworzenie specjalnych stref ciszy, wolnych od promieniowania elektromagnetyczneg).
W kwietniu ub. roku protest w sprawie rozbudowy sieci 5G odbył się m.in. w Sztokholmie. Głosy sprzeciwu trafiły jednak w próżnię i nie przeszkodziły w jej rozwoju w innych europejskich miastach (np. w Warszawie, gdzie takową uruchomiono pod koniec grudnia ub. roku). Jednym z niewielu miast, gdzie władze wstrzymały projekt, jest Milli Valley w Zatoce San Francisco (USA). Według zapowiedzi, w tym roku pojawią się też pierwsze komercyjne smartfony wykorzystujące sieć piątej generacji.
Więcej
• Telefony komórkowe na wyginięciu?
• Chemtrails to fikcja - twierdzą naukowcy
Pismo Environmental Science Letters (t. XI, nr VIII) opublikowało raport mający stanowić ostateczny rozrachunek z zagadką chemtrails – czyli smug chemicznych, które od lat są tematem wielu teorii spiskowych. Zdaniem niektórych, trujące pasma, do złudzenia przypominające smugi kondensacyjne, stanowią ślad supertajnego projektu tzw. chemizowania atmosfery.