Nieznany Świat 2/1998 (86)

Nieznany Świat 2/1998

W NUMERZE:

 • Szósta od Słońca
  Jest bezsprzecznie jedną z najbardziej tajemniczych planet naszego Układu Słonecznego. Ma zadziwiającą gęstość (niższą od gęstości wody), podejrzewa się ją również o to, iż grubość zestalonych pod wpływem ponad 200-stopniowego mrozu warstw gazowych może tam wynosić nawet około trzech tysięcy kilometrów (!). Jednak szczególnie osobliwe jest to, że Saturn - bo o nim mowa - posiada pole magnetyczne tysiąc razy silniejsze niż Ziemia oraz wysyła ze swego wnętrza trzykrotnie więcej energii niż jej pobiera ze Słońca. Zagadka goni zagadkę.
 • El Nino: ostrzeżenie
  W czerwcu ub. r. naukowcy odnotowali nagły i niespodziewany wzrost temperatury Pacyfiku o 4 stopnie Celsjusza. Prąd odpowiedzialny za ten fenomen nosi nazwę Dzieciątko Jezus i stanowi wysoce niepokojący sygnał dla planety. Nigdy nie widzieliśmy czegoś równie szybko rozwijającego się, jak to zjawisko, a wydarzenie o takiej skali z całą pewnością będzie miało wpływ na klimat Europy - ostrzega brytyjski naukowiec dr Randall Dole. W naszym specjalnym bloku pogodowym drukujemy także tekst Zbigniewa Przybylaka. Jak samemu przepowiadać pogodę, w którym autor Biokosmicznych kalendarzy na kolejne lata i niestrudzony obserwator przyrody podpowiada, co jesteśmy w stanie wywnioskować z zachowania roślin, drzew oraz krzewów. Natomiast Monika Kaźmierczak pisze o „Zaklinaczach pogody", którzy w dawnych czasach cieszyli się wśród ludzi dużym mirem, i gdy na przykład nadciągała burza „zwoływali się, wznosili w górę, zarzucali na chmurę pasy z tęczy i odciągali ją znad wsi". Jaka szkoda, że nie możemy na ich pomoc liczyć również dzisiaj...
 • Szyfr biblijny: drugie objawienie?
  Wydana niedawno na zachodzie książka Szyfr biblijny wzbudziła ogromne poruszenie. Jej autorem jest jeden z wybitniejszych współcześnie matematyków dr Eliyahu Rips, który, używając skomplikowanych programów komputerowych, przeanalizował tekst Biblii i twierdzi, że zawiera ona szyfr zapowiadający przyszłe wydarzenia, spośród których wiele już się sprawdziło. Ujawnione fakty wydają się w rzeczy samej sensacyjne, przy czym cały szyfr należy traktować w większym stopniu jako ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem grożącym ludzkości niż ścisłą zapowiedź nieuniknionych wydarzeń. Niezmiernie ciekawa publikacja udostępniona nam przez nowojorskie czasopismo polskojęzyczne „KURIER PLUS"!
 • Energia myśli czyli sposób na gulgoczącego indora
  „Zawsze staram się zaczynać dzień od dobrych myśli, gdyż rzutują one na całe moje samopoczucie. Wstaję, spoglądam przez okno i mówię sobie: gdy świeci słońce - jaki piękny dzień; gdy jest chłodno - to dobrze, odpocznę od upałów; gdy gorąco - lubię jak jest ciepło". Tak pisze w Pamiętniku Niepokornej Barbara, która opowiada także, jak za pomocą niekonwencjonalnych metod pozbyła się poważnych kłopotów, i to pomimo, że wcześniej była pod tym względem klasycznym niedowiarkiem.
 • Czy istnieje perpetuum mobile?
  W 1717 roku w odizolowanej sali na zamku zamknięto komisyjnie Koło Orffyreusa, którego pozycję komisja ustawiła sama, co oznacza, że nie istniała możliwość przeniesienia napędu z zewnątrz. Drzwi do pomieszczenia zalano woskiem i zapieczętowano. Kiedy po 20 dniach otworzono je, aby sprawdzić co dzieje się w środku, koło nadal się kręciło. Zatrzymano je, dokładnie zbadano i zamknięto na następnych kilka tygodni. Po tym czasie znów otworzono drzwi, by stwierdzić, że koło kręci się tak jak przedtem, z tą samą regularnością. Zaskakujące fakty w dwugłosie Polaków z USA i Australii. Czy w polskim Dąbiu nad Nerem oraz w australijskiej Adelajdzie uda się zbudować machinę wszechczasów?

PONADTO:

 • Siedem Tajemnic Kosmosu Mikołaja Rericha - Tajemnica Druga i Trzecia
 • Co dzieje się na angielskich festiwalach ezoterycznych „Umysł, Ciało, Duch"? (korespondencja z Londynu)
 • Obcy? Dla papieża żaden problem (ważna wypowiedź astronoma Watykanu na temat stosunku Jana Pawła II do zagadnienia cywilizacji pozaziemskich)
 • Mgła nad Łęczycą - w sprawie incydentu sprzed lat z NOL-em, który przeleciał nad polską jednostką wojskową, wywołując w niej gigantyczne zamieszanie, pojawiły się nowe informacje
 • W Poczcie healerów polskich osiadły na stałe w naszym kraju znakomity doktor Quong z Wietnamu, inicjowany przez czterech wschodnich mistrzów.

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.