Nieznany Świat 5/1999 (101)

Nieznany Świat 5/1999

W NUMERZE:

 • Igraszki z czasem
  Uczony z Princeton, prof. J. A. Wheeler uważa, że cały kosmos pełen jest tuneli łączących nasz wymiar z innym. Pojawienie się w takim miejscu jakiejkolwiek materii postrzegane jest przez świadka zdarzenia jako dematerializacja. Wyjaśniałoby to niewytłumaczalne zniknięcia różnych przedmiotów, z jakimi stykamy się na co dzień, przypisując je na ogół naszemu roztargnieniu, bo też i zazwyczaj tak właśnie jest. Niekiedy jednak bywa inaczej, a fizycy mówią: czemuż by nie?
 • Zostało zapisane
  Na polski rynek lada dzień trafi książka niemieckiego autora Wulfinga von Rohra, będąca relacją z jego wizyt w słynnych indyjskich bibliotekach przyszłości, gdzie można odczytać spisane na palmowych liściach własne losy (zarówno przeszłe jak i przyszłe). Wspólnie z Johannesem von Buttlarem nakręcił on tam również film dla niemieckiej telewizji. Co znalazł w słynnym Bangalore? Drukujemy fragment ciekawego dokumentalnego zapisu, udostępniony nam przez polskiego wydawcę.
 • Pozaziemskie miasto Erks
  To historia niczym z literatury science-fiction. Tymczasem są tacy, którzy miasto z innego wymiaru, funkcjonujące podobno w rejonie argentyńskiej góry Uritorco i ukazujące się jedynie wtajemniczonym - nie tylko widzieli, ale nawet udało im się wykonać jego zdjęcie! Uczyniła to ekipa, w której składzie był m.in. dziennikarz z Buenos Aires. Czy trzy lustra, w jakie wyposażona została Świątynia Kuli miasta-widma to szczególnego rodzaju teleskopy? Skąd bierze się delikatne światło oświetlające okoliczne góry i doliny? Jaka jest przyczyna gorącej w tym rejonie ziemi? Pasjonujących zagadek zaginionych miast Ameryki Południowej ciąg dalszy. Tym razem wędrujemy jednak bez wątpienia do jednego z najbardziej zagadkowych miejsc na świecie. Co dzieje się pod Cordobą?
 • Fantastyczne możliwości zwierząt
  Najnowsze badania dowodzą, że zwierzęta wielu gatunków działając w grupie dokonują rzeczy, które byłyby nie do osiągnięcia przez pojedynczego osobnika. Ujawniane są coraz to nowe zdumiewające fakty. U termitów komunikacja zdaje się następować poza czasem i przestrzenią, zaś delfin, obserwując budowę urządzenia testowego, pojął działanie aparatury, zanim jeszcze została ona złożona w całości. Świadomość zbiorowa zwierząt to o wiele więcej niż tylko rodzaj banku danych - przekonują autorzy tego pasjonującego tekstu, zwracając uwagę, iż delfiny - jak wiele na to wskazuje - są pierwszymi na naszej planecie istotami, które tak połączoną zbiorową świadomość stosują całkowicie rozmyślnie. Dzięki temu zanikają m.in. agresywne instynkty. Cudownie inspirująca publikacja!
 • Upiorne katastrofy - atomowa ruletka
  Z obiegu chłodzenia reaktora sowieckiego okrętu podwodnego Komsomolec, który zatonął przed 10 laty na Morzu Norweskim, zaczyna uwalniać się radioaktywny rubid i stront, zaś z głowic plutonu, co może zamienić Arktykę w strefę skażoną, a rany po nuklearnej awarii elektrowni jądrowej w Three Mile Island sprzed 20 lat nadal nie zostały zaleczone. Niektóre katastrofy elektrowni jądrowych zostały wcześniej: „wyśnione" przez przypadkowe osoby. Prekognicyjne wizje jednak zlekceważono.

PONADTO:

 • Graal z Marcahuasi
 • Księżycowe ziele
 • W Poczcie healerów polskich dobre ręce Zofii Eliasz-Chojowskiej i jej córki Eleonory Ładosz
 • Szmaragdowa tablica w Wizjach Jail
 • Lekarz naturalista radzi
 • Szmilichowski, Weres, BYK , JAGAP

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.