Diagnoza i terapia doktora Nocunia

Spis treści

Małgorzata Gnot

dr Tomasz NocuńSłoń waży sześć ton, nosorożec trzy i pół, żyrafa prawie półtorej tony. Na diecie wegańskiej mają się wybornie. Podobnie jak ważący około dziewięćdziesięciu kilogramów Tomasz Nocuń, lekarz stosujący terapię głodówkami i dietą roślinną, który na własne życzenie został wegetarianinem w piętnastym roku życia. Odżywiając się w ten sposób, osiągnął wzrost 189 centymetrów i dysponuje niespożytym arsenałem sił witalnych, które bardzo mu się przydają. Bo całe życie podąża pod prąd.

Przed wielu laty ten – wówczas świeżo upieczony – absolwent medycyny pojawił się w jednej z lubelskich redakcji razem z hiszpańskim kolegą, by zaproponować mieszkańcom przyłączenie się do międzynarodowej akcji protestacyjnej przeciwko corridzie. Zapowiedział, że po dyplomie wybiera się do Stanów Zjednoczonych, co – jak zapewniał – nie przeszkodzi mu w wydawaniu w Polsce własnego czasopisma Wegetarianin.
Kiedy pierwszy raz pokonywał ocean, był rok 1994. Jednocześnie z nieocenioną pomocą swojej mamy i kilku współpracowników, redagował zaocznie absolutnie pionierski periodyk. W sumie na przestrzeni lat 1993-2003 ukazało się 15 numerów Wegetarianina.

Ich zawartość okazała się rewolucyjna. To nie było nieśmiałe pismo hobbystyczne dla jedzących inaczej. Niosło ważkie, naukowe treści oparte na rzetelnych badaniach. Na przykład wydrukowało artykuł sławnego dr. Deana Ornisha, który jako pierwszy wyleczył za pomocą diety wegetariańskiej, połączonej z medytacją i jogą, chorobę wieńcową serca. Polskiemu czytelnikowi udostępniono również teksty Juliet Gellatley, założycielki organizacji VIVA. Gross artykułów Nocuń otrzymywał od autorów za darmo. I całe szczęście, bo wydawanie niszowego tytułu to przedsięwzięcie kosztowne.
Nic dziwnego, że dr Tomasz Nocuń wszystkie oszczędności zainwestował w swoim wydawnictwie VEGAN, w którym obok gazety rychło zaczął też wydawać własne książki. Pierwsza: Lepsze zdrowie dla każdej kobiety ujrzała światło dzienne w 1998 roku. Sześć lat później wydał tomy Dieta wegetariańska prosta i zdrowa. Praktyczny poradnik zdrowego żywienia oraz Kuchnię wegetariańską prostą i zdrową.

Ameryka otworzyła Nocuniowi gigantyczna perspektywę w dziedzinie, która w naszym kraju była wielką białą plamą. Poznał osobiście czołowych teoretyków i badaczy wegetarianizmu w USA. Lekarze: Joel Furman, Stanley S. Bass, Frank Sabatino, Ralph C. Cinque, Ronald G. Cridland to postaci, które cieszyły się tam zasłużoną sławą. Także Alec Burton i Nejla Burton z Australii, Philip Martin z Kanady, czy pochodzący z Indii Keki R. Sidhwa chętnie dzielili się z młodym kolegą z Polski doświadczeniami leczenia dietą roślinną i głodówkami.
Jednak, gdy Tomasz Nocuń wrócił w 2001 roku do Polski i postanowił leczyć pacjentów tymi metodami, przekonał się, jak trudne czeka go zadanie. Mimo bowiem wkroczenia w nowy wiek, nawyki w wielu domach w sprawach dotyczących kuchni zostały ukształtowane za pomocą wzorców dominujących w epoce Sasów i Lucynę Ćwierciakiewiczową.

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.