Spotkanie z Maciejem Magurą Góralskim

5 stycznia 2007 roku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, przy ul. Kredytowej 1 odbył się pokaz filmu Przebudzenie lamy oraz spotkanie z Maciejem Magurą Góralskim.

Image
Maciej Magura Góralski

W numerze wrześniowym z 2006 roku zamieściliśmy publikację poświęconą bezprecedensowemu przypadkowi lamy Khambo Dashi-Dorgio Itighilowa z klasztoru Iwolginskij na Syberii. Miejsce to od dłuższego czasu jest celem wizyt pielgrzymów, badaczy oraz przedstawicieli mediów z całego świata, gdyż - jak dalece wydawałoby się to nieprawdopodobne - okazuje się, że ciało złożonego przed 75 laty w podziemnej krypcie lamy ożyło.

Jak pisaliśmy, czoło niegdysiejszego mnicha i duchowego ascety skrapla pot, dłonie są miękkie i ciepłe, na ramionach widać prześwitujące żyły, paznokcie lekko rosną, a mózg - co wykazał wykonany przez lekarzy encefalogram - przejawia elektryczną aktywność.

I oto jest ciąg dalszy tej fenomenalnej historii. Mianowicie Maciej Magura Góralski z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, jeden z najwybitniejszych w Polsce znawców kultur dalekowschodnich, badacz, propagator i aktywny praktyk nauk buddyjskich, tłumacz 15 książek i wielu publikacji z tej dziedziny (także autorstwa Dalajlamy) dzięki swoim kontaktom zdobył film dokumentujący ożywanie ciała buddyjskiego lamy. Nasz gość pokazał go na spotkaniu z czytelnikami - członkami Warszawskiego Klubu Przyjaciół Nieznanego Świata, a przy okazji casusu zmartwychwstającego lamy z Buriacji opowiedział o innych ważnych aspektach duchowych związanych z kulturą buddyjska, jak również podzielił się refleksjami na temat tego, czym jest nieśmiertelność.

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.