Trzy razy sześć - Na tropie Antychrysta

Spis treści

Anna Potrzeba - Nieznany Świat 12/2013

Będzie wypowiadał słowa przeciw Najwyższemu
I wytracał świętych Najwyższego,
Będzie zamierzał zmienić
Czasy i Prawo,
A [święci] będą wydani w jego ręce
Aż do czasu, czasów i połowy czasu.

Rozdział VII biblijnej Księgi Daniela, passus odnoszący się do postaci Antychrysta.

W Apokalipsie świętego Jana, ostatniej księdze Nowego Testamentu, znajduje się fragment, który - jak żaden inny - od lat przykuwa uwagę egzegetów. Panuje otóż przekonanie, że zapowiada on nadejście Bestii, której znakiem będą trzy szóstki.

Antychryst - rywal Boga – zdobywszy podstępem zaufanie ludzi – będzie starał się zniweczyć plany Stwórcy. W czasach ostatecznych obwoła się Bogiem i każe oddawać sobie boską cześć. Zanim wyjdzie na jaw, że to demon w przebraniu anioła światłości, wielu zostanie zwiedzionych i przepadnie na wieki. Czas Antychrysta, jak twierdzą niektórzy, jest już bliski.

Co jednak mają oznaczać owe trzy szóstki? Czy to jakiś szyfrogram, rodzaj matematycznej zagadki? Badacze nigdy nie zaprzestali snuć domysłów na ten temat, a ich wnioski zmieniały się wraz z upływem stuleci.

W początkach chrześcijaństwa opisaną w Apokalipsie Bestię utożsamiano między innymi z Neronem, później zaś z Domicjanem, który - jako zdeklarowany przeciwnik religii krzyża - wsławił się tym, że usiłował przywrócić w cesarstwie rzymskim poganizm i skazał na wygnanie św. Jana. Trzy szóstki wiązano również z osobą Mahometa i z innymi przywódcami religijnymi, których orędzia i działania były odbierane jako konkurencyjne dla chrześcijaństwa. W okresie Reformacji, poprzez skomplikowane wzory matematyczne przypisujące określonym literom cyfry, odnajdywano owe trzy przeklęte szóstki w imionach papieży. Dla równowagi zwolennicy papieskiej zwierzchności przedstawiali dowody, że zapowiadanym w Apokalipsie Antychrystem jest Luter lub Kalwin.

W czasach nowożytnych numerolodzy doszukali się 666 w nazwiskach tak różnych osób jak Napoleon, Hitler, Mussolini czy Stalin. Dzisiaj, gdy ludzkość wkroczyła w trzecie tysiąclecie, widmo Bestii

- syna zatracenia - znów staje się żywe. Wielu religijnych fundamentalistów jest przekonanych, że Antychryst już chodzi po świecie i należy oczekiwać jego rychłego wystąpienia.

Co do tego, kto miałby być owym rywalem Boga, zdania są rzecz jasna podzielone. W ostatnich latach ten niechlubny przydomek nadawano wielu osobom publicznym, od polityków, przez biznesmenów, z … papieżem Janem Pawłem II włącznie!

 W znaku handlowym firmy Procter and Gamble - wielkiej amerykańskiej korporacji chemicznej - dostrzeżono liczbę 666 w brodzie postaci widniejącej na logoW początkach lat 80. ub. wieku, w znaku handlowym firmy Procter and Gamble - wielkiej amerykańskiej korporacji chemicznej - kilku „łowców sensacji” dostrzegło liczbę 666 w brodzie postaci widniejącej na logo. Wieść ta nabrała takiego rozgłosu, że produkty Procter and Gamble zaczęto konsekwentnie bojkotować. Pewien telewizyjny kaznodzieja z kościoła metodystycznego przekonywał podczas swoich audycji, że chemicy podpisali pakt z samym diabłem. Procter and Gamble w końcu stracił cierpliwość i wytoczył złotoustemu mówcy proces o zniesławienie, co ostatecznie położyło kres pomówieniom. Wkrótce wszystkie zarzuty wycofano i kaznodzieja został zmuszony do złożenia oficjalnych przeprosin pod adresem posądzanej o satanizm korporacji.

 W znaku handlowym firmy Procter and Gamble - wielkiej amerykańskiej korporacji chemicznej - dostrzeżono liczbę 666 w brodzie postaci widniejącej na logoNieżyjąca już amerykańska prorokini Jeane Dixon, która wsławiła się przepowiedzeniem tragicznej śmierci Johna F. Kennedy'ego, poinformowała swych zwolenników w książce My Life and Prophecies (Moje życie i przepowiednie), że Antychryst urodził sie w roku 1962, o siódmej rano, piątego lutego. Jest on podobno w prostej linii potomkiem faraona Echnatona i królowej Nefretete. Dixon stwierdziła, że potęga Antychrysta będzie rosła aż do końca lat 90. ub. wieku, kiedy to objawi on w pełni swą fałszywą religię. Póki co jednak postać ta nie została rozszyfrowana, choć lista podejrzanych jest oczywiście bardzo długa.

Jakiś czas temu inna grupa fundamentalistów uznała za Antychrysta Michaiła Gorbaczowa. Skoro Apokalipsa powiada, że Bestia będzie miała usta pełne wielkich rzeczy - ich zdaniem mowa tu o elokwencji byłego przywódcy Związku Radzieckiego. Podkreślano przy tym, że Gorbaczow urodził się z charakterystycznym znamieniem na czaszce, co można uznać za ewidentny stygmat Bestii. Dodajmy, że znany wizjoner Edgar Cayce twierdził, że osoby naznaczone w taki sposób mogą stać się przyczyną tragedii w życiu wielu ludzi, także w skali globalnej.

Dla odmiany David Webber i Noah W. Hutchings uznali za apokaliptyczną Bestię Henry'ego Kissingera. W roku 1984 oświadczyli oni w książce Countdown for Antichrist (Odliczanie do Antychrysta), że Kissinger ma podejrzany akcent i jest człowiekiem przebiegłym, a tak przecież Antychrysta opisuje Janowa Apokalipsa.

Nowy numer (w kioskach od 21.01.2021)Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.