Tajemnicza siła mantr

Słowo mantra wywodzi się od dwóch sanskryckich wyrazów - manas (umysł) oraz tra (narzędzie). To więc narzędzie dla umysłu umożliwiające dotarcie do wyższej mocy i prawdziwej natury.


Piotr Derentowicz, NŚ 5/2020

Jest to święte słowo, dźwięk lub fraza posiadające niezwykłą duchową i psychologiczną moc. Większość mantr pochodzi z sanskrytu (język literacki starożytnych Indii), który określany jest często jako matka wszystkich języków. Niezwykle rytmiczny, naśladuje dźwięki Natury, mające głęboki wpływ na nasz umysł.

Uważa się, że istnieje ok. 70 mln mantr. Każda z nich posiada własny dźwięk i wibrację. To powoduje, że podczas ich intonacji nasze ciało zaczyna wibrować zgodnie z jej częstotliwością. Mantry tworzą potężną falę dźwiękową, której efekty bywają niezwykłe. 

U człowieka dochodzi do synchronizacji lewej oraz prawej półkuli mózgowej, obniżeniu ulega napięcie mięśniowe, zwalnia tętno, normalizuje się ciśnienie krwi, zmniejsza się zużycie tlenu przez organizm, mózg staje się bardziej dotleniony, a fale mózgowe spokojniejsze. Najnowsze badania wskazują, że ich dźwięk może wpływać na nasz organizm już na poziomie molekularnym.

Istnieje szereg potężnych mantr uzdrawiających. W przypadku chorych zatok - Mmmmm, uszu - Nnnnn, gardła - Gaa Gha. Mantra - Shanti (shan tee) przywraca spokój i harmonię, Anandam (aan an am) niesie wewnętrzną radość i zadowolenie. Niezwykłe jest intonowanie mantry Om. Gdy jest wymawiana poprawnie, w rzeczywistości brzmi Aum. Posiada ona m.in. moc relaksacji umysłu, obniżania ciśnienia krwi i poprawy funkcjonowania serca.

Przeglądaj spis treści numeru 5/2020 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

(...) Ciekawe testy przeprowadzono w grupie pracowników służby zdrowia zatrudnionych na Oddziale Ratunkowym Szpitala św. Jakuba w Dublinie (Irlandia). Badany personel przejawiał objawy tzw. wypalenia zawodowego, charakteryzującego się przewlekłym stresem, zmęczeniem, cynizmem, depresją, myślami samobójczymi. U osób tych wprowadzono specjalny program obejmujący medytację transcendentalną i intonację mantr. W efekcie zarejestrowano poprawę samopomocy duchowej, uważności, jakości życia, jak też zmniejszenie stresu, lęku i gniewu.

Naukowcy z Uniwersytetu Banaras Hindu stwierdzili, że regularne intonowanie mantry Aum (Om) przywraca równowagę ciała na poziomie fizycznym, umysłowym, emocjonalnym i duchowym, rozwija intuicję, zwiększa kreatywność, podnosi poziom energii oraz poprawia wydajność pracy...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 5/2020 dostępnym także jako e-wydanie.

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.