O czym mówią znaki w zbożu?

W Polsce niemal zanikły. Natomiast na brytyjskich polach każdego roku pojawiają się formacje zaskakujące stopniem skomplikowania i zawartą w nich symboliką. Co chcą nam przekazać ich twórcy, niezależnie od tego kim są?


Damian TrelaNŚ 8/2019

Czy po latach obecności w przestrzeni publicznej kręgi i piktogramy zbożowe (określane zbiorczo jako agroformacje lub agroznaki) kogokolwiek jeszcze interesują? Na ich temat powstały liczne publikacje i teorie - nierzadko błędne. Wiele osób wierzy, że te misterne wzory wygniatają niezmordowani circle makerzy, jak z angielskiego określa się buszujących w zbożu artystów. Dla innych stanowią niepodważalny dowód odwiedzin istot z innych światów, próbujących przekazać nam coś za pomocą obrazów opartych na zasadach świętej geometrii.

Kilkoro badaczy kręgów zbożowych i ich bardziej rozbudowanych form - piktogramów, porzuciło ten temat, uznając, że nie da się wnieść doń niczego nowego, a prawdziwe formacje, charakteryzujące się różnego rodzaju anomaliami, rozproszyły się w morzu dzieł ludzkich. Ponadto z roku na rok agroznaków ubywa: w Wielkiej Brytanii, gdzie przez lata pojawiało się ich najwięcej, w 2017 r. odnotowano tylko 36 piktogramów.

Kup książkę Damiana Treli "Gniazda UFO. Mistyka, nauka i symbolizm kręgów zbożowych"

Odsuwając na dalszy plan teorie i statystyki, warto przyjrzeć się przesłaniu agroznaków, które często odwołuje się do naszej świadomości, zarówno w skali jednostkowej jak i ogólnoplanetarnej. Bez względu na to, kto tworzy wzory na polach - ludzie czy nieznane nam siły - ich autorzy koncentrują się na pewnych przekazach duchowych. Czy chcą w ten sposób dać sygnał do globalnego przebudzenia?

Wpływ na ciało i umysł

Symbole zawarte w najbardziej dopracowanych piktogramach wywołują u części obserwatorów silne doznania, nie tylko natury artystyczno-wizualnej. Także sami autorzy agroformacji podkreślali, że ich powstawanie to coś więcej niż proces tworzenia.

W dyskusji o roli i przesłaniu piktogramów szczególną rolę odgrywa temat symboli, jakie od lat się w nich powtarzają. Wiele nawiązuje to tzw. świętej geometrii - zestawu kształtów i proporcji o mistycznej wymowie, związanych z wiarą, iż Stwórca Wszechświata jest jednocześnie Wielkim Geometrą...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 8/2019 dostępnym także jako e-wydanie.

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.