Świątynia greckiej bogini na Ślęży?

Tajemnicze starożytne rzeźby kultowe na Ślęży i w jej okolicach wyraźnie nawiązują swoją symboliką do kultu Artemidy - greckiej bogini zwierząt, roślin, gór i lasów. Tylko skąd jej czciciele wzięli się na Dolnym Śląsku?


Włodzimierz MoyseowiczNŚ 8/2019

Najbardziej znanym artemizjonem - świątynią greckiej bogini Artemidy był ten w Efezie, zaliczany do siedmiu cudów świata antycznego. W połowie IV w. p.n.e. podpalił do szewc Herostrates, wierząc, że dzięki temu przejdzie do historii. Wraz z nastaniem w Europie chrześcijaństwa zaczęto niszczyć pozostałości wcześniejszych religii, w tym przybytki Artemidy. Czy jeden z nich mógł znajdować się na Ślęży? Nim przejdziemy do analizy świadczących o tym śladów, zapoznajmy się z podstawowymi informacjami na temat góry oraz wspomnianej bogini - patronki fauny, flory, lasów, gór i myśliwych.

Śląski Olimp

To najwyższy szczyt Masywu Ślęży (717 m n.p.m.), oddalony o 34 km na południowy-zachód od Wrocławia. Góra widoczna jest z daleka, gdyż wyrasta na stosunkowo płaskim terenie. 

Ślężę otacza aura tajemniczości, a jej symbolami są starożytne rzeźby kultowe, będące koronnymi świadkami w interesującej nas sprawie. Od lat wywołują one dyskusje w środowisku archeologów i historyków, toczących spory o ich wiek, pochodzenie oraz znaczenie widniejącego na nich znaku ukośnego krzyża.

Przeglądaj spis treści numeru 8/2019 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

Nazwa góry pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiego ślęg (wilgoć, słota, błoto, miejsce podmokłe). Ze względu na znaczną różnicę wysokości względnej występuje tu stosunkowo duża ilość opadów. Od tego samego słowa wzięła nazwę także rzeka Ślęża, plemię Ślężan, a od nich cała kraina - Śląsk.

Wiemy, że w starożytności góra była ośrodkiem kultu religijnego, prawdopodobnie ze względu na to, iż uznawano ją za siedzibę bóstwa. Nazywana jest Śląskim Olimpem, być może nie bez przyczyny. Chrystianizacja tych obszarów od IX w. spowodowała upadek wcześniejszych kultów, ale ich elementy utrwaliły się w nazwach (np. Sobótki - miasta położonego u stóp Masywu Ślęży)...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 8/2019 dostępnym także jako e-wydanie.

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.