Wielka Piramida: cztery kanały i znaki zapytania

Co znajduje się za kamiennymi płytami, które zamykają szyby wychodzące z Komory Królowej w piramidzie Cheopsa?


Ryszard WinerNŚ 5/2019

Co pewien czas na łamy prasy powraca wątek przeznaczenia tzw. kanałów wentylacyjnych znajdujących się jedynie w piramidzie Cheopsa, co potwierdza podejrzenie, że sprawa ta nie została jeszcze wyjaśniona. Jej istotnym fragmentem jest różnica między kanałami wychodzącymi z Komory Królowej a Komory Króla: te drugie mają ujście na zewnątrz, a pierwsze nie. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, co znajduje się za kamiennymi płytami odkrytymi na końcu kanałów wychodzących z Komory Królowej.

Ale zacznijmy od początku.

Wszystkie cztery kanały powstawały stopniowo, w miarę jak zwiększała się wysokość piramidy. Świadczy to o użyciu bardzo złożonych i wyrafinowanych technik budowlanych oraz projektowych, gdyż skonstruowanie nachylonych tunelów przysparza więcej problemów niż poprowadzenie ich w linii poziomej, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoką precyzję wykonania i stały kąt nachylenia. 

Przeglądaj spis treści numeru 5/2019 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

Wybudowanie nachylonych szybów wymaga przeprowadzenia wielu skomplikowanych operacji. Przede wszystkim należ przygotować cztery rodzaje specjalnych bloków: podstawy o ukośnej górnej powierzchni, która posłuży za podłogę, a której spód będzie ukształtowany w formie litery U, aby stworzyć dach i ściany tunelu. Kolejne to bloki o dolnej powierzchni ukośnej ułożone po obu stronach szybu i na koniec bloki o nachylonej dolnej powierzchni. Jednak nie mniej skomplikowane od samych bloków jest dopasowanie do nich bloków rdzenia piramidy na całej długości kanału (zob. Robert Bauval Graham HancockStrażnik tajemnic).

Przeznaczenie kanałów jest kompletnie nieznane.

Dziś nikt poważnie nie twierdzi, że głównym zadaniem szybów było zapewnienie dobrej wentylacji. Przypuszczeniu temu zaprzecza chociażby fakt, że tunele wychodzące z Komory Królowej nie mają ujścia na zewnątrz...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 5/2019 dostępnym także jako e-wydanie

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.