Somayog: metoda, która cofa czas

Rozmowa z Ingą Schorowską, trenerką metody Somayog, o praktyce łączącej starożytną mądrość jogi z technikami współczesnej fizjoterapii


NŚ 5/2019

 Czym różni się Somayog od innych rodzajów jogi?

– Somayog jest połączeniem jogi klasycznej (opisanej w Jogasutrach Patanjalego) i współczesnych technik terapeutycznych, takich jak Somatics, metoda Feldenkraisa, McKenzie, Hellerwork, Technika Alexandra, Egoscue, Anusara joga. 

Joga klasyczna wybiega mocno poza ramy tzw. jogi zachodniej, gdzie praktyka ograniczana jest często do ćwiczeń rozciągających, bez uwzględnienia pozostałych aspektów. Jogasutry opisują osiem ścieżek równoległych lub następujących po sobie praktyk, z których tylko jedna (asana) dotyczy ciała fizycznego. Pozostałe ścieżki to praca z charakterem, oddechem czyli energią życiową, a przede wszystkim ze świadomością. Z tego względu Somayog płynnie łączy usprawnianie ciała fizycznego z doskonaleniem umysłu. Podobne założenie cechuje metody terapeutyczne, które zostały włączone w system Somayog, gdzie działając na umysł wpływamy na sferę fizyczną i vice versa.

Przeglądaj spis treści numeru 5/2019 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

 Czy metoda Somayog naprawdę odwraca skutki upływu czasu?

– Somayog zwana jest też "jogą wiecznej młodości", ponieważ w sposób zauważalny zatrzymuje i odwraca destrukcyjne zmiany związane z wiekiem.

Thomas Hanna, twórca Somatics, opisał dwie charakterystyczne dla kręgowców odruchowe reakcje na stres. Pierwsza to odruch "czerwonego światła", czyli reakcja walki lub ucieczki w sytuacji postrzeganej jako zagrożenie. Druga jest reakcja na możliwość działania, rozpoczęcie akcji w sprzyjających warunkach czyli odruch "zielonego światła". Oba odruchy wywołują określone zmiany w napięciu mięśni oraz w innych układach naszej organizmu...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 5/2019 dostępnym także jako e-wydanie

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.