Kopalnie wokół Słońca

Chociaż ludzkość właściwie dopiero co rozpoczęła eksplorację Kosmosu, już rozpoczął się wyścig o prawo do eksploatacji cennych surowców, jakie można tam znaleźć. 


Andrzej Miszczak 1/2019

Zbliżamy się do momentu, gdy ziemskie pokłady niektórych pierwiastków lub ich rud wyczerpią się. Jedną z konsekwencji rozwoju naszej cywilizacji jest zwiększone zapotrzebowanie na surowce. Ilość wykorzystywanych przez nas metali wzrasta w niewiarygodnym tempie. Np. znając wysokość produkcji platynowców w 2007 r., ocenia się, że ziemskie złoża są w stanie zaspokoić nasze potrzeby w tym zakresie jeszcze przez około 100 lat. To tylko pierwsza z brzegu egzemplifikacja, gdyż wyczerpywanie się złóż jest procesem nieodwracalnym. Takich metali ciężkich jak platyna, iryd, czy pierwiastków ziem rzadkich brakuje. 

Latające złoża

W Układzie Słonecznym znajdują się planetoidy bogate w różnorakie złoża i zasoby. Nic więc dziwnego, że od jakiegoś czasu zaczyna się snuć pomysłu dotyczące eksploracji ich rud czy metali. Inżynierowie główkują nad sposobami dotarcia do takich ciał niebieskich, uruchomienia procesu wydobywczego i przetransportowania urobku na Ziemię albo jej orbitę. Pracują nad tym m.in. dwie amerykańskie firmy: Deep Space i Planetary Resources. W połowie następnej dekady XXI w. planowane jest wystrzelenie sond, które za pomocą zautomatyzowanego sprzętu podjęłyby testowe zadania wydobywczo-eksploracyjne. Przed 2030 r. możliwe byłoby rozpoczęcie pozyskiwania surowców na skalę przemysłową. (...)

Przeglądaj spis treści numeru 1/2019 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

Co można zdobyć?

Zobaczmy, o jakich obiektach kosmicznych i o jakich złożach mówi się w kontekście eksploracji. Na Księżycu głównym obiektem pożądania jest hel-3. To izotop helu (w który bogaty jest księżycowy regolit), będący idealnym paliwem do wykorzystania w reakcji termojądrowej. Szacuje się, że 100 kg helu-3, pochodzące z przetworzenia 20 tys. metrów sześciennych regolitu księżycowego, mogłoby przez rok zasilać dwumilionowe miasto. Oprócz tego na Srebrnym Globie są do wzięcia metale ziem rzadkich, które na Ziemi występują w miejscach kontrolowanych i zmonopolizowanych przez Chiny. Szacuje się, że w posiadaniu Państwa Środka znajduje się ok. 35% światowych zasobów lantanowców...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 1/2019 dostępnym także jako e-wydanie

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.