Wędrówka do Akaszy

Z Ervinem Laszlo - ekspertem w dziedzinie filozofii nauki, twórcą teorii systemów oraz zwolennikiem koncepcji kwantowej świadomości rozmawiają Wojciech Chudziński i Dorota Konieczka


 11/2018

 Zjawy i komunikaty z „tamtego świata” - prawda to, czy sensacja rodem z prasy brukowej? 

- Kontakty z osobami zmarłymi próbowano nawiązywać od niepamiętnych czasów, i to we wszystkich chyba znanych nam kulturach. Dla umysłu człowieka współczesnego taka możliwość jest jednak kwestią co najmniej sporną, jeśli nie zwyczajnym urojeniem. Mimo to łączność z tamtą stroną przydarza się coraz częściej wielu tzw. zwyczajnym ludziom. Co więcej, obecnie weszliśmy w posiadanie przekonujących dowodów, że tego rodzaju kontakty są prawdziwe. Wyniki eksperymentów pokazują, iż „coś”, co się z nami komunikuje, ma poczucie tożsamości i posiada wspomnienia z życia fizycznego. Mało tego, czasami zdarza się, że manifestuje swą obecność w ciele materialnym!

Można założyć, że owo „coś” faktycznie jest tym, co tradycje duchowe i religijne nazywają duchem  lub duszą, natomiast showbiznes - duchami.

Przeglądaj spis treści numeru 11/2018 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

 Czy według Pana komunikaty przekazywane przez media są wiarygodne? Nie mamy tu oczywiście na myśli szarlatanów, lecz osoby faktycznie obdarzone paranormalnym darem. 

- Prawdziwość tego rodzaju komunikatów zawsze była poddawana w wątpliwość. Podstawowe pytanie bowiem brzmi: czy te przekazy naprawdę pochodzą od zmarłego, czy jednak - w jakiś sposób - od medium?

Osobiście uważam, że powinniśmy założyć, że ich źródłem jest zmarły, gdyż sensytyw zazwyczaj nie dysponuje wiedzą o sprawach intymnych osób, do których wiadomości są adresowane. Co więcej, medium nieraz przemawia w języku, którego nie zna. W takich przypadkach, kierując się logiką, oszustwo należy wykluczyć. 

Z drugiej strony... czy ekstrasens mógłby znaleźć się w posiadaniu tego rodzaju wiedzy w jakiś alternatywny sposób, np. pozyskując ją od innych żyjących ludzi lub poprzez channeling?

Jest to oczywiście możliwe, lecz wymagałoby przeprowadzenia innych skomplikowanych czynności. Najtrudniej wyjaśnić zdarzenie, gdy medium zaczyna np. nagle grać w szachy z duchem, a o zasadach tej gry nie ma zielonego pojęcia.

Dlatego wydaje się, iż transmitowane przekazy naprawdę pochodzą od zmarłych, inaczej mówiąc - że kontaktujemy się z istotą, która nie jest już żywym człowiekiem. 

(...)

 A jakie znaczenie - z punktu widzenia nauki - ma w tym kontekście Akasza? 

- Współczesna fizyka, zwłaszcza fizyka kwantowa i bazująca na niej kosmologia, potwierdzają istnienie fundamentalnej, a jednocześnie niedostrzegalnej domeny naszego świata - pewnej niematerialnej matrycy. Czasoprzestrzeń jest skomplikowaną kosmiczną matrycą, trójwymiarowym hologramem zakodowanym na jego obrzeżach za pomocą dwuwymiarowych kodów. Wszystko to, czego doświadczamy nie jest naszą skończoną rzeczywistością, lecz...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 11/2018 dostępnym także jako e-wydanie

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.