Co wiemy o aniołach?

Możliwości niebieskich istot budzą zdumienie, niektóre z nich trudno sobie nawet wyobrazić. Jaki obraz aniołów wyłania się z Biblii, objawień prywatnych i dociekań teologów?


Mariusz Malec

Ze wszystkich tych źródeł wynika, że wiedza aniołów jest ogromna. Znają one dogłębnie świat fizyczny, prawa i siły przyrody, wszelkie tajemnice filozofii, pojmują istotę niebios. Informacje te przekazał wszystkim aniołom Bóg w chwili, gdy je stwarzał. Ich poznanie Najwyższego, tak jak w przypadku innych stworzeń jest co prawda ograniczone, ale i tak okazuje się ono znacznie doskonalsze od tego, jakie mogą mieć nawet najwybitniejsi teologowie na Ziemi.

Poznawanie rzeczywistości przebiega u aniołów inaczej niż u ludzi. Człowiek nabywa wiedzę stopniowo i często z trudem, wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie zrozumieć ani zbadać. Aniołowie natomiast potrafią w jednej chwili poznać każdą sprawę i do głębi przeniknąć jej istotę. Już ze swojej natury posiadają znajomość rzeczy niewidzialnych i duchowych, podczas gdy ludzie mogą dojść do ich poznania, jedynie cząstkowego zresztą, tylko na drodze długotrwałych studiów. Anioł zna również dokładnie siebie i innych aniołów.

Kolejna różnica to wydolność sfery poznawczej. Działanie ludzkiego umysłu opiera się na wrażeniach odbieranych przez zmysły. Poza tym nie może on pracować bez przerwy – męczy się, traci sprawność, wymaga odpoczynku. Tymczasem poznanie aniołów jest zawsze bezpośrednie, czynne, nigdy niesłabnące.

 Przeglądaj SPIS TREŚCI numeru 2/2018

Jeśli chodzi o przyszłość, aniołowie poznają wydarzenia, o ile nie zależą one od wolnej woli. Anioł np. wie, że nadchodząca chmura przejdzie bez kropli deszczu, podczas gdy inna spowoduje ulewę, która wyrządzi wielkie szkody. Rzeczy przyszłych, zależnych od wolnej woli, anioł nie może znać na pewno i nieomylnie. Poznaje je jako coś, co prawdopodobnie ma nastąpić.

Tajemnice Boże aniołowie poznają tylko w takim stopniu, w jakim wyjawia je im Bóg. Z kolei sekrety ludzi i innych aniołów mogą poznać jedynie wtedy, kiedy zostaną one w jakiś sposób uzewnętrznione słowami, znakami czy zachowaniem.

Moc aniołów

Aniołowie mogą dokonywać czynów, które leżą daleko poza granicami ludzkich możliwości. Posiadają zdolność błyskawicznego pokonywania odległości i nie istnieją dla nich żadne przeszkody fizyczne…

To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 2/2018 dostępnym także jako e-wydanie.

W sprzedaży



Newsletter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.